Despre mine

Data şi locul naşterii: • 25.06.1958 comuna Zagna, judeţul Brăila Date personale: • Căsătorit, 3 copii, naţionalitate română, ortodox; Activitate politică: • Preşedinte al Partidului Noua Generaţie – Creştin Democrat din data de 10.01.2004; • Candidat la alegerile din 2004 pentru Preşedinţia României. Activitate profesională: • Preşedinte al Consiliului de Administraţie al F.C. Steaua S.A. Bucureşti; • Acţionar majoritar la F.C. Steaua S.A. Bucureşti; • Acţionar majoritar la S.C. Avicola S.A. Iaşi; • Acţionar majoritar la Uzina Mecanică Drăgăşani; Activitate socială: • Membru fondator al Fundaţiei "Pentru Dumneavoastră Doamnă"; • Preşedinte consiliu director al Fundaţiei "Pentru Dumneavoastră Doamnă"; • Membru fondator al Fundaţiei Creştine "G. Becali"; • Membru fondator al Fundaţiei "G. Becali".

miercuri, 24 decembrie 2008

Stenograma ascunsă din cazul "Valiza"


La două decenii de la Revoluţie, soarta titlului la fotbal în România pare a se mai decide încă în birourile politicienilor, prin presiuni exercitate la toate nivelurile. Cotidianul nostru a intrat în posesia stenogramei „ascunse“ a unor discuţii telefonice uluitoare între Gigi Becali şi protectorul său, înaltul demnitar pesedist Viorel Hrebenciuc, petrecute înaintea celebrului caz „Valiza“. Pe parcursul convorbirii aflăm stupefiaţi că „Tăriceanu e cu CFR“, „Băsescu e de partea Stelei“, iar „Hrebe“ se angajează „să rezolve“ cu li-beralii, care ar susţine „U“ Cluj.Interlocutorii îi pomenesc şi pe Emil Boc (atunci primarul PDL-ist al Clujului, acum prim-ministru), pe Ioan Rus (fost lider al grupului de la Cluj şi ministru de interne în guvernarea PSD) şi pe Marius Nicoară (senator şi preşedinte PNL Cluj). Aceasta este explicaţia faptului că, deşi prins cu mâţa-n sac şi pus în faţa unor dovezi zdrobitoare în cazul „Valiza“ de la Cluj, Gigi Becali continuă să mitralieze cu mizerii. Tupeul incredibil provine din puternicul sprijin politic, de la cel mai înalt nivel al statului, de care se bucură ciobanul semianalfabet cocoţat în fruntea grupării din Ghencea. Titlul, jucat în birouriDosarul cazului „Valiza“ capătă astfel dimensiuni care depăşesc cu mult latura sportivă. Cei mai înalţi demnitari din statul român par să fi fost implicaţi în lupta pentru titlu în sezonul 2007-2008. S-a făcut un intens trafic de influenţă. Din discuţia Hrebenciuc-Becali deducem că au existat, în paralel, manevre subterane şi sfori trase de adversarii de la CFR Cluj. Practic, soarta titlului s-a jucat mai întâi în birouri. Au fost sunaţi Boc (care a refuzat să se implice), Nicoară (susţinător al „şepcilor roşii“, pe care Hrebenciuc se angaja să-l convingă ca „U“ să tragă cu Steaua), Rus (intermediar între tabere). Gigi Becali îi mărturiseşte prietenului său PSD-ist că e o problemă şi la nivel înalt, unde Tăriceanu (pe atunci premier) ar vrea să câştige CFR), dar că preşedintele Băsescu îi este aliat în această luptă a influenţelor. Descoperim, practic, un univers aproape neschimbat faţă de cel de dinaintea Revoluţiei. Aceleaşi presiuni insuportabile exercitate asupra jucătorilor şi antrenorilor, aceleaşi jocuri de culise, aceleaşi intervenţii venite din partea unor înalţi factori politici. Aceeaşi piesă, cu alţi actori.








Habar n-am de discuţie. Nu o neg, oi fi vorbit, ce vreţi să mai spun acum? Acum fug la partid.", Viorel Hrebenciuc, senator PSD, despre dialogurile cu Gigi Becali







DOVEZI. Pachetele de bancnote a câte 500 de euro pozate (stânga) de procurorii DNA erau înghesuite într-o geantă de piele (dreapta)








CAZUL „VALIZA“1,7 milioane d, preţul pentru un titluPe 7 mai 2008 a fost programată ultima etapă a campionatului de fotbal 2007-2008. Meciul de interes maxim, care urma să decidă noua campioană, a fost derby-ul Clujului dintre „U“ şi CFR. „Feroviarii“ aveau numai varianta victoriei pe terenul rivalei de-o viaţă pentru a câştiga primul titlu din istorie. „Studenţii“ au fost motivaţi de Steaua, cealaltă candidată la titlu, cu 1,7 milioane de euro care au fost trimişi într-o geantă la Cluj. Procurorii DNA i-au reţinut în restaurantul „Aroma“, din Cluj, pe Teia Sponte, vicepreşedintele clubului Steaua, mai mulţi bodyguarzi ai lui Gigi Becali, dar şi pe Gigel Coman, jucător la „U“ Cluj. Comisiile federale s-au spălat repede pe mâini, şi vinovaţii s-au ales cu pedepse formale. Între timp, procurorii DNA au continuat audierile tuturor celor implicaţi. La şase luni de la acele evenimente, procurorii care au instrumentat cazul au făcut public rechizitoriul. Stenogramele prezentate au scos la iveală dovezi copleşitoare. DICTATURĂ ŞI „DEMOCRAŢIE“ Istoria se repetăConotaţiile acestor evenimente ne arată că, în esenţă, mare lucru nu s-a schimbat după Revoluţia din 1989 nici în privinţa fotbalului. Înalţii demnitari ai ţării se implică în probleme mărunte, viciind nu numai societatea şi instituţiile fundamentale ale statului, ci şi competiţiile sportive. În anii ’50, lupta de orgolii se dădea între Armată şi Securitate, reprezentate de CCA şi, respectiv, de Dinamo. Ulterior, în anii ’80, războiul s-a mutat între familia dictatorului Ceauşescu (Steaua) şi Ministerul de Interne (Dinamo). Au fost decenii de abuzuri inimaginabile. Jucătorii rebeli erau arestaţi, încorporaţi cu forţa, familiile lor - ameninţate şi terorizate. Spectatorii care protestau împotriva aranjamentelor erau băgaţi la dubă şi bătuţi cu bestialitate. Arbitrii furau pe faţă cu grupările sprijinite de regimul politic. Antrenorii care îndrăzneau să joace corect deveneau nişte paria. Echipele „mici“ n-aveau voie să încurce „granzii“ Dinamo şi Steaua. Între trecut şi viitorCazuri nenumărate stau mărturie. Echipa Carmen a fost desfiinţ ată pentru a face loc formaţiei CCA (Steaua), a Armatei, iar Unirea Tricolor - înlocuită de echipa Internelor (Dinamo). Titus Ozon a fost trimis la tăiat stuf, în Deltă, pentru că a plecat de la Dinamo. Gică Popescu s-a ascuns când Steaua a încercat să-l încorporeze cu forţa. Antrenorul Viorel Mateianu a fost acuzat de tentativă de lovitură de stat atunci când, la FC Bihor Oradea fiind, a îndrăznit să joace „pe bune“ un meci cu Steaua. Poli Timişoara a fost retrogradată pentru aceeaşi „crimă“, de data aceasta comisă împotriva dinamoviştilor. Aceste episoade oribile, despre care s-a crezut că au apus odată cu comunismul, se regăsesc acum, în 2008, într-o altă formă. E lesne de imaginat ce presiune a apăsat asupra fotbaliştilor, a antrenorilor şi a conducătorilor de club în acel meci de pomină „U“ Cluj - CFR Cluj 1-2, din ultima etapă a campionatului trecut, dacă la nivelul conducătorilor statului au existat asemenea discuţii şi intervenţii. DECLARAŢII CONTRADICTORII Martorii latifundiarului îşi schimbă des depoziţiileMartorii apărării propuşi de Gigi Becali în dosarul „Valiza“, care susţin că banii erau pentru o tranzacţie imobiliară şi nu pentru mituirea fotbaliştilor de la Universitatea Cluj, se contrazic în propriile declaraţii. Trei dintre aceştia sunt membri ai PNG Cluj: pre- şedintele Pompiliu Manea, Raul Volcinschi şi Radu Marino. Marino, Volcinschi şi selecţionerul Victor Piţurcă dau declaraţii contradictorii.Radu Marino, membru PNG (partidul condus de Gigi Becali) şi aşa-zisul vânzător al terenului, a declarat la DNA că la perfectarea antecontractului de vânzare-cumpărare au fost prezente şi alte persoane, care au semnat contractul în calitate de martori: Raul Volcinschi şi Victor Piţurcă. Mărturia lui Marino ia o cu totul altă turnură după ce i se prezintă câteva interceptări telefonice. „Precizez că cei doi martori nu au fost prezenţi în momentul discuţiei mele cu Becali şi semnării actului (...) martorii fiind prezenţi la palat în cursul zilei de 15 aprilie 2008, la ore diferite. I-am văzut pe amândoi în incinta palatului, dar nu am fost de faţă când şi-au pus numele şi semnăturile pe acest antecontract“, arată Marino. Piţurcă e confuzDupă ce a fost luat pe sus de la aeroport şi dus la DNA, selecţionerul naţionalei Victor Piţurcă a dat o scurtă declaraţie. „Din întâmplare fiind la reşedinţa lui Gigi Becali, am semnat ca şi martor un precontract de vânzare-cumpărare prin care Gigi Becali cumpără un teren de la un cetăţean. Acest cetăţean era acolo când am semnat“, susţinea Piţurcă. Declaraţia acestuia ia o cu totul altă tentă un paragraf mai jos. „Revin şi arăt că nu mi-a fost prezentat vânzătorul, eu nefiind interesat să-l cunosc personal“, a mai scris Piţurcă. De altfel, anchetatorii DNA susţin că Piţurcă ar fi semnat ca şi martor în data de 19 mai 2008, dată la care a fost interceptată o discuţie telefonică între cei doi. „Unde eşti acum?“, îl întreabă Becali. „Acasă!“, răspunde Piţurcă. „Hai până la palat, că am o treabă cu tine!“, îi ordonă latifundiarul. Clujeanul Raul Volchinschi, fost consilier al ministrului de interne Gavril Dejeu pe vremea guvernării CDR şi fost deţinut politic, a fost inculpat şi el în acest scandal. Volcinschi vrea „să intre în problemă“„Becali George mi-a adus acel antecontract pe care mi-a spus că îl semnase domnul Piţurcă şi avea nevoie de a doua semnătură, ca martor la acea promisiune de vânzare-cumpărare dintre el şi Marino“, a declarat Volcinschi.În urmă cu câteva săptămâni, acesta a recunoscut pentru EVZ că nu îi cunoaşte nici pe Marino, nici pe Piţurcă şi că nu i-a văzut când a semnat documentul. Într-o interceptare telefonică din data de 16 mai 2008, Volcinschi îi spune lui Becali că are prieteni la DNA. „Vreau să intru şi eu în problemă (...) pentru că mă cunosc oamenii de la DNA, eu sunt cunoscut de ei (...) Telefonul e ascultat... ştiţi?“. Gigi Becali răspunde că ştie acest lucru: „Păi, da, dar spuneţi-le că noi avem o negociere pentru teren. M-aţi înţeles?“, s-a asigurat latifundiarul din Pipera.


TRAIECTORIE. Raul Volcinschi, fost deţinut politic şi consilier al ministrului de interne, acum la dispoziţia îmbogăţiţilor tranziţiei



"Vreau să intru şi eu în problemă (...) pentru că mă cunosc oamenii de la DNA, eu sunt cunoscut de ei (...) Telefonul e ascultat... ştiţi?", Raul Volcinschi, membru PNG Cluj, în dialog cu Gigi Becali SFORĂRII PSD-iştii Hrebenciuc şi Rus, liberalul Nicoară şi democratul Boc apar fie direct, fie cu numele într-o încrengătură teribilă, în care mai sunt evocaţi Băsescu şi Tăriceanu!






ALIAŢI. Gigi Becali şi Traian Băsescu au sărbătorit împreună, în 2006, eliminarea Rapidului de Steaua în „sferturile“ Cupei UEFA


STENOGRAMĂ


În care „Hrebe“ promite că se ocupă şi rezolvă totSegmentele pe care EVZ vi le prezintă alăturat fac parte din stenograma dialogului dintre Viorel Hrebenciuc şi Gigi Becali. Amănunt extrem de important, cea mai mare parte a discuţiei NU a fost dată publicităţii de procurori în dosar, fiind considerată nerelevantă! Aceste inexplicabile „omisiuni“ ridică automat un alt mare semn de întrebare: ce discuţii de acest gen (şi între ce personaje) au mai fost interceptate de DNA, dar n-au fost făcute publice, fiind considerate „irelevante“? Viorel Hrebenciuc: „Mă, Gigi, am vorbit cu... cu Rus la Cluj... cu rivalitatea dintre ăştia (n.r. - CFR Cluj şi Universitatea Cluj) e foarte serioasă, să ştii. Gigi Becali: Păi eu ştiu asta! Hrebenciuc: A, o vorbit aseară cu Paszkany şi ăla a zis să-l felicite nu strică şi i-a zis: „Hai, mă! zice: Până miercuri, până nu văd, nu cred nimic“.Gigi: Da! Hrebenciuc: Da’ voi aţi luat legătura cu ăia de la „U“?Becali: Auzi, păi auzi? Hrebenciuc: A, bravo atunci!Becali: Luat... am luat... Păi ce, păi ce? Hrebenciuc: Bravo, bravo! Deci asta vroiam să-ţi spun, că... Becali: Păi, am luat legătura şi cu jucătorii, şi cu toată lumea, şi cu antrenorii, şi cu tot, cu toată lumea! (...) Hrebenciuc: Şi nu se bagă nimeni. Acum dintre ăia, dintre notabilităţi e... Ştii cine e mai prieten, care e cu „U“, care e foarte tare? Liberalii sunt! Ăla, Nicoară! Dacă el, nu ştiu acuma cu vorbitu’, vorbit, dar la o adică, o să sun şi eu la liberali, dacă... Becali: Ce să le spui? Hrebenciuc: Mda... Becali: Păi, n-auzi, ce să le spui tu la liberali? Hrebenciuc: Da! Am înţeles, bine, bine! Becali: Păi le ştiu eu, care-i treaba! Hrebenciuc: Hâm, gata! Becali: Păi, s-a băgat şi Tăriceanu şi Băsescu şi de partea Stelei, şi Tăriceanu e de partea CFR-ului! ... Hrebenciuc: Da’ nu cred, nu cred liberalii... mă, că liberalii îs cu „U“ Cluj, mă! Becali: Băi, Vali (n.r. - Viorel), eu... primeam informaţiile eu, ce le culeg eu, m-ai înţeles? Hrebenciuc: Nu, nu, nu! Deci nu, Nicoară acum, „U“ cu Rus n-are nici un interes, ştii? El mi-a zis aşa, cine cu cine e, ştii? Becali: Nu, păi da’ mie mi-au spus oamenii că e bine să iese Boc acolo, că e Băsescu, s-a băgat pentru Steaua şi ăştia, Tăriceanu e cu ăia, cu Paszkany. Hrebenciuc: Boc nu se... nu s-a băgat, nici nu ştie unde-i stadionul, mi-a zis asta.Notă: Personajele care discută sau sunt pomenite în convorbire. Gigi Becali: patronul echipei Steaua Viorel Hrebenciuc: senator, eminenţa cenuşie a PSD Traian Băsescu: preşedintele României Călin Popescu Tăriceanu: preşedintele PNL, la acea dată premier Ioan Rus: fost ministru de interne în guvernarea PSD Marius Nicoară: senator, preşedintele PNL Cluj, fost preşedinte al Consiliului Judeţean Cluj, susţinător al echipei „U“ Cluj Emil Boc: preşedintele PDL, actualul premier al României (la acea dată primarul Clujului)


"Păi, s-a băgat şi Tăriceanu şi Băsescu şi de partea Stelei, şi Tăriceanu e de partea CFR-ului!", Gigi Becali, patron la Steaua, în dialog cu Viorel Hrebenciuc "(...) Ştii cine e mai prieten, care e cu «U», care e foarte tare? Liberalii sunt! Ăla, Nicoară! (...) Dar la o adică, o să sun şi eu la liberali, dacă...",Viorel Hrebenciuc, senator PSD, în dialog cu Gigi Becali

marți, 2 decembrie 2008

Gigi Becali a băgat o avere în biserici


Gigi Becali este un om foarte credincios si a lasat sa se vada acest lucru prin actiunile sale caritabile, indreptate catre bisericile din tara si din strainatate. Vrand poate sa-si cumpere un loc in Rai, Gigi a ajuns sa investeasca in 'cele sfinte', conform apropiatilor sai, in jur de 50 de milioane de euro. Pana acum, Becali a finantat constructia a peste 20 de biserici.
Posesor al unei averi uriase, Gigi Becali este convins ca doar credinta in Dumnezeu l-a ajutat de-a lungul timpului in afaceri. Cu cativa ani in urma, el s-a hotarat sa investeasca o parte din averea lui in lacasele de cult. Milionarul este pana in prezent ctitor a peste 20 de biserici din tara si strainatate, fara a le lua in calcul pe cele la care doar a ajutat cu donatii. 'Eu nu ma uit la bani cand e vorba de cele sfinte si aici in tara sunt dispus sa investesc oricat in constructia si restaurarea de biserici', a declarat Gigi Becali.
Vrea sa ctitoreasca in curand inca trei in ItaliaCel mai recent proiect al latifundiarului e legat de ridicarea a trei lacase de cult in Italia, in orasele Roma, Milano si Torino. Cu o investitie totala aproximata la 10 milioane de euro, patronul Stelei vrea sa organizeze si un festival romanesc in Italia. De-a lungul timpului, Becali a mai investit si in reconstructia schitului 'Sfantul Ioan Botezatorul' si a chiliilor de la Muntele Athos, unde locuiesc 250 de calugari romani. El a donat pana acum nu mai putin de 2.500.000 de euro, urmand ca pana la finalizarea lucrarilor sa investeasca in total aproximativ 5.000.000 de euro. La inceputul acestui an, omul de afaceri a dat 250.000 de euro pentru constructia unei biserici ortodoxe la Washington, iar vara trecuta a decis sa bage 4 milioane de euro in restaurarea completa a Catedralei Sfantul Nicolae din Bruxelles.Milionarul nu a uitat nici de bisericile din Romania. El a contribuit si la finantarea pentru aurirea Bisericii 'Trei Ierarhi' din Iasi, dar si pentru finalizarea lucrarilor la Sala Gotica, un alt edificiu din curtea acesteia. Donatia lui Becali a constat in suma de 200.000 de euro. In judetul Bacau, el a mai donat 3.000 de euro bisericii din Harja-Oituz, 2.000 euro Parohiei Valea Mare-Colonesti, 2.000 euro Bisericii 'Sf. Nicolae' din Vaslui, 1.000 euro bisericii din Rates-Cuza si inca 1.000 de euro Bisericii Arbore din Suceava. De asemenea, a promis ca va sprijini continuarea lucrarilor la Catedrala 'Cuvioasa Paraschiva' din Focsani, cu 300.000 de euro.In fine, Becali a mai investit 4 milioane de euro si la Vadu Rosca. El a ridicat acolo case pentru sinistrati, dar si Biserica 'Sfantul Gheorghe'. Gigi a spus ca a ales acest sfant deoarece i-a purtat noroc in viata.
Are 900 de milioane de euroAverea lui Gigi Becali, evaluata de specialistii revistei 'Capital' la aproximativ 900 de milioane de euro, s-a dezvoltat datorita numeroaselor terenuri pe care le are in posesie. Investitiile imobiliare i-au marit averea latifundiarului din Pipera cu cateva sute de milioane de euro doar in ultimul an.

vineri, 28 noiembrie 2008

Voi mergeti la vot?

Duminica, 30 noiembrie, ar trebui sa mergem la vot! Din cate am vazut, la televizor, pe internet, dar si din discutiile cu prietenii, parerile sunt impartite: unii vor merge sa voteze, altii nu, pentru ca, zic ei, s-au saturat de oamenii politici si de promisiunile fara acoperire pe care acestia le fac.
Eu cred un lucru: daca nu mergem la vot, nici nu mai avem dreptul sa fim suparati pentru ceea ce se va intampla in urmatorii patru ani! Este important sa ne exercitam acest drept, pe care l-am castigat cu greu, si mai cred ca avem, de asemenea, o responsabilitate morala fata de acei oameni care au murit in decembrie 1989. Sa fi murit degeaba?
Este important sa aratam ca ne pasa, in pofida tuturor deceptiilor noastre! Numai impreuna putem aduce SCHIMBAREA!

miercuri, 26 noiembrie 2008

Cine se teme de George Becali?

Ceea ce s-a întâmplat pe stadionul Steaua, la meciul cu Timişoara, este foarte grav. Toată lumea a văzut ce atmosferă s-a creat acolo. Nu mai putem vorbi despre spectacol dacă oamenii pleacă din tribune plini de sânge şi răni. Sunt violenţe pe care nu le poate nimeni accepta. Există precedente, s-a întâmplat şi pe alte arene sportive, este adevărat, însă aceasta nu scuză pe nimeni. S-a creat un nou precedent şi acest lucru este periculos. Oamenii de ordine au acţionat ca să-i izoleze pe cei câţiva recalcitranţi, infiltraţi printre adevăraţii suporteri.
Nimic din ceea ce s-a petrecut nu este întâmplător. Am fost supus la diferite atacuri în ultima perioadă. Aceasta arată cât de incomod sunt ca adversar politic. Dacă nu se tem de mine, de ce îmi caută nod în papură? Eu nu sunt nici mai bun şi nici mai rău decât mă cunosc oamenii. Am rămas acelaşi, însă atacurile se dovedesc din ce în ce mai dure.
Oamenii de ordine şi-au făcut meseria, atâta tot. Nici exces de zel, nici riposte gratuite. Suporterii adevăraţi se recunosc repede, pentru că ei vin să susţină echipa, sunt alături de ea. Suporterii adevăraţi nu rup scaunele, nu dau foc, nu se bat între ei, nu vandalizează şi, în general, nu reprezintă un pericol. Băieţii, la rândul lor, au nevoie de încurajări.
Marius Militaru, purtătorul de cuvânt al Jandarmeriei, a avut numai cuvinte de laudă la adresa lui Cătălin Zmărăndescu. Nu numai că a fost foarte prompt, dar a respectat legea. Aşa-zişii suporteri ce-au făcut în schimb? Pentru că au fost maşini incendiate şi oameni bătuţi în afara stadionului. Este bine aşa? Este bine că nu te mai poţi simţi în siguranţă atunci când vrei să vezi un meci pe stadion? Pentru cine este bine? Şi cui îi convine teama, demonizarea Stelei şi, în special, a lui George Becali?
Incidentele au fost provocate. S-a creat acest scandal şi chiar a fost scandat numele meu. Asta arată clar care a fost miza „războiului” din Ghencea!

luni, 3 noiembrie 2008

Marian Vanghelie care este, dar n-a făcut!

Edilul de la sectorul 5 a aruncat banii pe Revelioane, economate şi reparaţii de şcoli, neglijând infrastructura şi salubritatea.
Sectorul 5, condus de PSD-istul Marian Vanghelie, este exemplul de cum să nu se conducă o administraţie locală. În timp ce alţi primari se chinuiesc să iasă în faţă cu cât mai multe realizări, Vanghelie pare că vrea să se laude cu eşecurile. Cel puţin asta e concluzia analizelor municipalităţii, care arată că sectorul 5 este un caz unic nu doar la nivelul Capitalei, ci al întregii ţări.
În 2007, sectorul condus de Vanghelie, alături de judeţul Covasna, a reuşit să se încadreze la categoria cea mai săracă administraţie din România. În perioada 2004-2006, veniturile locale programate au fost realizate numai în proporţie de 13%, în timp ce media municipală a fost de 83%!
Studiile pe cei patru ani mai scot în evidenţă şi „stofa de manager“ a PSD-istului. Acesta a adoptat un stil „heirupist” şi a decis ca în fiecare an să dezvolte un domeniu, în detrimentul altor zece: învăţământ contra salubrizare, economate contra asfaltări. Un stil nou de management pe care Vanghelie vrea să continue să-l implementeze în sector dacă va fi reales.
Cel mai murdar sector
Poate cea mai mare problemă a sectorului 5 a fost şi va rămâne mizeria. Faptul că administraţia condusă de Vanghelie e Cenuşăreasa Capitalei nu mai ţine nici măcar prima pagină a ziarelor.
Între 2004-2007, în sector s-a făcut curăţenie de doar 27 de milioane, în timp ce pentru sectorul 4 (comparabil ca valoare a bugetului acumulat) au fost alocate aproape 100 de milioane. „Nu are cum să dau doar 8 milioane de lei pe salubrizare, cred că e ceva greşit acolo, e mai mult. Dar eu fac curăţenie cu Administraţia Domeniului Public, nu dau 12 sau 14 milioane de euro pentru o firmă cum e Rosal. Şi vă spun eu că nu face curăţenie, eu fac cu două milioane de euro (adică 7 milioane de lei - n.r.)”, s-a enervat primarul când a explicat situaţia sumelor alocate pentru curăţenie în 2006. Atunci, cheltuielile au atins valoarea fabuloasă de 8 milioane, în timp ce sectorul 1 cheltuia 40 de milioane, iar sectorul 3 aproape 48 de milioane.
În timp ce se făcea că nu vede gunoiul din curtea proprie, Vanghelie îşi căsca ochii asupra învăţământului. Analizele arată că aproape 50% din structura de cheltuieli a fost dominată de învăţământ. „Nivelul ridicat de investiţii se datorează atenţiei acordate pentru reparaţii şi investiţii”, se arată în analiză. Investiţiile au fost însă haotice, multe dintre şcolile reparate nu au fost şi consolidate, mulţi bani fiind astfel aruncaţi pe fereastră. S-a ajuns la situaţii în care şcolile ultramoderne sunt în cartiere mizere, cu drumuri neasfaltate sau case fără canalizare. Şi problemele nu contenesc să apară. „Anumite construcţii noi au fost executate fără autorizaţii şi, ca urmare, fac obiectul unor acţiuni în instanţă”, susţin cei de la municipalitate.
Economate şi Vanghelioane
O altă anomalie a sectorului 5 sunt magazinele de tip economat. Dacă celelalte sectoare se luptau să scape de excedentele bugetare, Vanghelie nu ştia cum să cheltuiască mai mulţi bani pentru dezvoltarea acestui tip de comerţ. În perioada 2004-2006, cifrele arată că sectorul 5 a cheltuit 73 de milioane de lei, peste 11% din bugetul cumulat, când pentru dezvoltarea reţelei de canalizare a fost alocat aproape un milion, iar pentru asfaltări, aproape 5 milioane.
Pe lângă economate, Vanghelie „a investit” şi în domeniul „cultură şi culte”, unde a depăşit de aproape 5 ori media municipală, deşi nu are în administrare instituţii de cultură. „Cel mai probabil aceste resurse au fost utilizate pentru organizarea petrecerilor de Revelion şi alte asemenea”, consideră autorii analizei municipale.
Sursa: Evenimentul Zilei, 19 aprilie 2008

George Becali, politicianul cu cele mai multe prezenţe

Preşedintele PNG-CD, George Becali, este cel mai mediatizat om politic, după numărul de prezenţe în emisiunile de ştiri de la posturile TV, se arată într-un raport de monitorizare realizat de CNA.
Conform raportului, întocmit în perioada 1 - 31 martie 2008, în clasamentul prezenţelor în emisiunile de ştiri, după George Becali, pe poziţia secundă se situează George Copos, cu 94 de prezenţe, iar pe poziţia a treia s-a clasat primul-ministru, Călin Popescu Tăriceanu, cu 90 de prezenţe.
Potrivit aceleiaşi monitorizări, dar întocmită după criteriul timpului, George Becali se află pe poziţia a treia (1.653 de secunde), în urma preşedintelui Traian Băsescu (4.270 de secunde) şi a premierului Călin Popescu Tăriceanu (PNL, 1.925 de secunde).

Sursa: adevarul.ro

George Becali nu are contracandidat în parohia lui Marian Vanghelie

Liderul PNG-CD, George Becali, porneşte favorit în cursa pentru câştigarea unuia dintre cele patru mandate de deputat din sectorul 5 al Capitalei. Mişcarea făcută de PNG-CD, şi nu numai, are în vedere spargerea monopolului deţinut de social-democraţii lui Marian Vanghelie în această zonă a Capitalei. În cursa pentru cele patru mandate de deputat şi-au mai arătat interesul liberalii Alina Gorghiu şi Gruia Bumbu, social-democraţii Aura Vasile şi Oana Mizil, fostul subaltern al lui Becali, actualul conservator Corneliu Ciontu, dar şi democrat-liberalul Cristian Rădulescu. Acesta va candida, după toate probabilităţile, pentru un alt colegiu decât cel arondat lui Becali.
„Voi candida în sectorul 5 pentru un mandat de deputat. Să vedem cine are curajul să candideze împotriva lui George Becali. Nu-l sfătuiesc pentru că-l voi spulbera!”, a atenţionat Becali. Deşi, iniţial, opţiunile liderului PNG-CD se îndreptau spre o candidatură în judeţul Ilfov, Becali a fost sfătuit bine. Strategii de campanie a liderului PNG-CD au luat în calcul toate aspectele care îi pot fi favorabile lui Becali. În primul rând mentalitatea şi compoziţia electoratului din sector, notorietatea lui Becali câştigată pe de o parte de faptul că este finanţatorul clubului Steaua, dar şi de ajutoarele pe care le-a dat locuitorilor din sector, inclusiv zona Zăbrăuţi, în momente de restrişte când li s-a întrerupt curentul electric pentru că nu aveau din ce să-l plătească. Un alt argument în sprijinul acestei candidaturi ar putea fi şi faptul că, la nivelul sectorului 5, PNG-CD a obţinut la alegerile locale cel mai mare scor electoral pe capitală, respectiv 13,44%.

Sursa: Gardianul, 27.09.2008

O familie trăieşte o viaţă nouă datorită lui George Becali şi Samuel Calotă!

O familie unită în jurul suferinţei şi tristeţii. O familie izolată de fericire şi de bucuriile vieţii. O familie care a răzbătut în ultimii ani cu dragoste şi speranţa că mâine va fi mai bine. Speranţa a purtat numele lui George Becali, preşedintele PNG-CD, care le-a oferit, aşa cum le-a promis după ce a aflat povestea lor, un acoperiş deasupra capului. După o viaţă chinuită dusă prin cimitire şi prin locuri numai de ei ştiute, patru sărmani – două fetiţe, mama lor şi bărbatul acesteia – au primit, cu sprijinul lui George Becali şi al preşedintelui filialei Teleorman, Samuel Calotă, o casă de locuit în comuna Bragadiru (Teleorman). Necazurile îndurate în trecut sunt doar o amintire dureroasă acum. Samuel Calotă, cel care a fost în permanenţă alături de ei, ajutându-i cu alimente şi haine, a declarat: „La început le-a fost greu, erau nou-veniţi în comună, nu cunoşteau pe nimeni. Trebuia să îi îndrume cineva. Acum s-au adaptat. Muncesc în sat, se înţeleg cu toţi. Le-am dat de toate noi. Se descurcă!” Liderul PNG-CD, George Becali, „acest domn bun” aşa cum îl numea fetiţa cea mai mare, alături de preşedintele de la Teleorman, Samuel Calotă, au făcut exact ceea ce au promis: au ajutat încă o familie să trăiască o viaţă nouă. Şi faptele de omenie nu se opresc aici!

Adevăr, bunăstare, credinţă - programul după care se va conduce Romania

În aplauzele a mai bine de 1000 de delegaţi veniţi din toate colţurile ţării, Partidul Noua Generaţie – Creştin Democrat şi-a lansat luni, 6 octombrie, în cadrul Consiliului Naţional, programul de guvernare şi candidaţii la alegerile parlamentare din toamna acestui an.
Ceremonia a fost deschisă de secretarul general, Nicolae Trache, care a prezentat delegaţilor programul de guvernare ABC – Adevăr, bunăstare şi credinţă. Militând pentru renaşterea morală, religioasă şi naţională, PNG-CD, prin reprezentanţii săi în Parlamentul României, va promova o reală politică de dreapta , cu o solidă componentă tradiţională. Viziunea viitoarei guvernări creştin-democrate se fundamentează pe respectarea valorilor româneşti autentice, pe readucerea încrederii românilor în principalele instituţii ale statului de drept – Parlament, Executiv, Justiţie –, pe transpunerea în practică a unor programe fezabile în domeniile fiscalităţii, sănătăţii, educaţiei, agriculturii, etc.
Prin promovarea Decalogului – Cele 10 priorităţi ale PNG-CD, formaţiunea politică în fruntea căreia se află George Becali va urmări: reducerea sărăciei şi ameliorarea standardului de viaţă, noi politici eficiente în educaţie, cercetare, sănătate, reforme administrative şi constituţionale, programe în domeniul fiscalităţii, în politica agricolă şi dezvoltarea rurală, afaceri interne, diaspora, cultură, şi nu numai.
În discursul său, preşedintele PNG-CD, George Becali, şi-a exprimat speranţele în ceea ce priveşte reuşita Partidului Noua Generaţie – Creştin Democrat la alegerile parlamentare. Cotat acum la 7-8% din intenţiile de vot, partidul are potenţialul de a obţine 10% din sufragii. „Fără noi, nu se va putea guverna! Cred că se vor alege partidele care vor rămâne în politica românească. Noi, ca partid de dreapta, trebuie să reuşim la aceste alegeri!”, a declarat, în faţa audienţei, George Becali.
Liderul PNG-CD şi-a anunţat candidatura într-un colegiu din sectorul 5 al Capitalei. Pe listele de candidaţi se vor mai afla, printre alţii, viceprimarul Bucureştilor, Robert Ionescu, consilierii generali Daniel Fuciu, Bogdan Becheanu, Ioan I. Gâf-Deac, secretarul general şi consilierul judeţean la Prahova Nicolae Trache, precum şi vicepreşedinţi ai partidului, precum Viorel Tudorache (preşedintele filialei Bucureşti), Helmuth Duckadam (lider al filialei Arad), Adrian Andriescu (consilier judeţean şi liderul filialei Ialomiţa), Dorin Ciulină, Felix Patrick Florea (liderul filialei Giurgiu), Constantin Lupu (preşedintele filialei Vaslui), Pompiliu Manea (preşedintele filialei Cluj), Samuel Calotă (liderul de la Teleorman), şi alţii.

PNL a dat startul campaniei (pomenilor electorale) în sectorul 5

Ipocrizia şi înfumurarea anumitor partide aşa-zis tradiţionale frizează absurdul. În faţa camerelor de televiziune, înfierează cu mânie proletară practicile oneroase ale formaţiunilor concurente, pe care le acuză de presiuni şi ademeniri exercitate asupra electoratului, iar, în realitate, nu ezită în a „stimula” financiar şi a „omeni” cetăţenii, fie şi ei şi membri ai altor partide, cu felurite „chilipiruri” cu caracter exclusiv electoral.
Este şi cazul Partidului Naţional Liberal, una dintre cele mai vocale grupări de pe scena politică în ceea ce priveşte practica pomenilor electorale. Astfel, miercuri, 1 octombrie 2008, la orele 19.00, unul dintre liderii „respectabili” ai PNL, Ludovic Orban, precum şi perdantul la funcţia de primar al Sectorului 5, doi dintre candidaţii liberali care au obţinut rezultate sub aşteptări la alegerile locale, au încercat ademenirea unor membri PNG-CD, printr-o metodă din ce în ce mai uzitată în spaţiul politic autohton.
O muzică aleasă furnizată de ansamblul artistic „Ciocârlia”, care funcţionează sub egida Ministerului de Interne şi a Reformei Administrative (condus de un liberal!), o masă copioasă, dar şi „impresionanta” sumă de 50 de lei au fost ingredientele principale care au stat la baza pomenii peneliste. Este interesant de precizat că banii promişi de către reprezentanţii PNL presupuneau semnarea unui tabel prin care „invitaţii” îşi retrăgeau calitatea de membru al Partidului Noua Generaţie – Creştin Democrat şi deveneau membri PNL!
Demersul liberalilor a fost din faşă sortit eşecului, drept pentru care cetăţenii care au participat la această festivitate au considerat de cuviinţă să se deplaseze spre sediul Filialei PNG-CD Sector 5 din strada Sebastian nr. 1-3, unde au descris în detaliu metodele deja răsuflate ale unui partid aflat (pentru ultima oară) la guvernare. Această insultă penelistă adresată cetăţenilor se datorează într-o măsură considerabilă scorului dezamăgitor, sub cel al PNG-CD, pe care PNL l-a obţinut la alegerile locale în sectorul 5 al Capitalei.
Ziare precum "Cotidianul" sau "Evenimentul zilei" au preluat comunicatul nostru de presa.

BEC a decis: toţi candidaţii for fi membri de partid

În conformitate cu prevederile Hotărârii nr. 2 din 22 septembrie 2008 a Biroului Electoral Central, candidaţii propuşi de Partidul Noua Generaţie – Creştin Democrat pentru alegerile parlamentare din 30 noiembrie trebuie să fie membri PNG-CD.

Pe cale de consecinţă, informăm preşedinţii de filială să fie atenţi ca toţi candidaţii să aibă adeziuni completate la partid şi să se afle în posesia acestora, în cazul unor eventuale contestaţii asupra calităţii de membru de partid.

Cătălin Zmărăndescu, candidat în sectorul 6!


Nu ştie să croşeteze, nici să facă sarmale, nu dă cu mopul şi nu are nici părul blond (sic!). Cătălin Zmărăndescu, pentru că despre el este vorba, se aruncă în luptă şi va candida la Camera Deputaţilor din partea PNG-CD. Sportivul este garda de corp a lui George Becali, dar şi patronul unei firme de pază.
Bucureştenii din Colegiul 25 al Capitalei, sectorul 6, vor avea de luat o decizie foarte grea la alegerile din 30 noiembrie. Este adevărat că secretarul executiv al PD-L are un oarecare avans în ceea ce priveşte campania, dar Cătălin Zmărăndescu este optimist.
Este importantă experienţa în politică? Spuneai că nu te prea pricepi, eşti foarte sincer...
Este, fără îndoială, importantă experienţa, însă nici Oana Zăvoranu, Nicolae Furdui Iancu sau Florin Călinescu nu sunt oameni politici. Mai sunt si alţii… Există un început în toate.
Ai spus că ai parcurs doctrina partidului, de aprofundat n-ai avut când. Ai făcut, însă, progrese?
Partidul Noua Generaţie - Creştin Democrat îşi bazează doctrina pe morala creştină, pe educaţia în spiritul lui Hristos şi pe iubirea aproapelui. Cred sincer că proiectul politic al PNG-CD este credibil şi poate fi realizat.
În politică totul depinde de putere. Cum se împacă lupta între interese, grupări etc. şi credinţă?
Într-adevăr, în politică, totul depinde de putere, este o realitate. Eu cred însă că putem să le satisfacem oamenilor nevoile şi să ne conformăm datoriilor noastre dacă ştim să păstrăm limitele. Nu există soluţii universale, putem să şi eşuăm… este adevărat. Dar fără putere nu putem să realizăm nici dreptatea, nici libertatea. Constrângerea are rolul ei şi nu este împotriva principiilor creştine.
Faptul că ai fost sportiv crezi că te va ajuta în proiectele tale de viitor?
Mulţi oameni iubesc sportul în ţara asta. Din acest punct de vedere, sigur, sunt lucruri pe care le cunosc mai bine decât alţii. Dar mai este un aspect. Viaţa de sportiv înseamnă disciplină, efort, un anume stil de viaţă. Mulţi fac tot felul de campanii în sprijinul unei vieţi cât mai echilibrate. Şi e bine că se întâmplă aşa! Ar fi un lucru cu adevărat bun dacă le-ar aplica şi în viaţa personală. D acă extrapolăm la politică...
Puterea corupe...
Nu aş vrea să arunc eu primul cu piatra. O să spun doar că un cuţit în mâna unui chirurg poate face minuni, iar în mâna unui criminal poate ucide. Depinde cine îl foloseşte. Aşa este şi în politică.

PNG-CD a depus liste complete pentru alegerile parlamentare

Filialele din toată ţara ale Partidului Noua Generaţie – Creştin Democrat au depus liste complete cu candidaţii pentru alegerile parlamentare din 30 noiembrie 2008. Astfel, 452 de candidaţi au fost înscrişi la birourile electorale în cursul zilelor de luni, 20 octombrie, respectiv marţi, 21 octombrie 2008.
Pe listele din Capitală pentru Camera Deputaţilor, figurează: George Becali, liderul partidului, în colegiul 20, viceprimarul Robert Ionescu, în colegiul 5, Virgil Viorel Tudorache, în colegiul 8, Mariana Ceanu – colegiul 7, Horia Culcescu – colegiul 21, Ioan I. Gâf-Deac, în colegiul 19.
Helmuth Duckadam, preşedintele filialei Arad, este candidatul PNG-CD în colegiul 2 din acest judeţ, liderul botoşănean Dorin Ciuştea va încerca să câştige lupta electorală din colegiul 3 din Botoşani, în timp ce Aurel Marinescu, şeful filialei Caraş-Severin, îşi va juca şansa în colegiul 1 din judeţ. Victor Odolbaşa va cuceri colegiul 5 din Dolj, iar consilierul judeţean Adrian Andriescu colegiul 4 din Ialomiţa. Vicepreşedintele PNG-CD, Emil Ambruş, este candidatul partidului în colegiul 1 din Maramureş, iar secretarul general Nicolae-Petre Trache se va bate pentru colegiul 5 din Prahova. Samuel Calotă va fi alături de oamenii din colegiul 3 din Teleorman, în timp ce liderul vasluian Constantin Lupu doreşte să obţină fotoliul de deputat din colegiul 7 din Vaslui.
Pentru Senat, din partea PNG-CD, candidează, printre alţii: Ion Dichiseanu, în colegiul 2 din Capitală, dar şi consilierii generali Daniel Fuciu, în colegiul 4, şi Bogdan-Mihai Becheanu, în colegiul 9.

Consilierii locali de la 5 atacă parlamentarele!

Intrăm în linie dreaptă pentru alegerile parlamentare din 30 noiembrie 2008. Consilierii locali ai PNG-CD în sectorul 5, Liviu-Andrei SCURTU (52 de ani, căsătorit, 1 copil, cadru didactic universitar, consilier în Consiliul Local al sectorului 5, candidat în colegiul 22 pentru Camera Deputaţilor), Bogdan CAPOTA (26 de ani, căsătorit, director de vânzări, consilier în Consiliul Local al sectorului 5, candidat în colegiul 23 pentru Camera Deputaţilor) şi Anca FLORICA (49 de ani, căsătorită, 2 copii, economistă, consilier în Consiliul Local al sectorului 5, candidată în colegiul 10 pentru Senat), se pregătesc pentru competiţia finală.
Pentru că socoteala de acasă nu se potriveşte întotdeauna cu socoteala din „primărie”, experienţa acestor oameni de bună-credinţă poate fi valorificată în aşa fel încât efortul lor să conteze. Să fie un vehicul care să conducă partidul cât mai aproape de obiectivele pe care şi le-a asumat. Ei ştiu că nu este o luptă uşoară; de aceea, se susţin reciproc în această campanie. Numai împreună şi cu ajutorul lui Dumnezeu – acesta este mesajul în care cred. Unii ar putea considera că PNG-CD Îl invocă prea des pe Dumnezeu şi, atunci, care ar mai fi rolul nostru?
Dar, pentru că politica înseamnă în primul rând soluţii concrete la chestiuni concrete, despre problemele din administraţia locală, dar şi despre campania care va începe la 1 noiembrie, cel mai bine ar putea să vorbească cei ale căror meserii sunt tocmai necazurile oamenilor.

Care sunt aceste probleme?
Anca VIORICA: Problemele sunt multe. E greu de stabilit dacă una este mai importantă decât alta, apoi să găseşti mijloacele. În mod cert veţi spune că aceasta este treaba noastră, ca politicieni, să găsim soluţii. Nu vreau să pară că mă vait, dar lucrurile stau în felul următor. Când, la primărie, suntem noi patru şi ei restul, adică o minoritate, lucrurile se complică, te simţi precum un peşte într-un ocean. Mai sunt „naivi” care cred încă în politicienii că unica lor preocupare şi singura lor grijă o reprezintă păsurile oamenilor. În realitate, lucrurile nu stau chiar aşa, din păcate. În culisele puterii, aceşti binefăcători sunt de cele mai multe ori, cu riscul să par exagerată, „odioşi”. Oameni pentru care am avut soluţii şi puteau fi ajutaţi au fost ignoraţi cu desăvârşire. Nesimţirea şi grosolănia unora sunt crase. Nu au conştiinţă şi nici morală. Politică este, în fond, imorală, dar o minimă decenţă ar trebui să îi/ne oblige.
Deci, care sunt soluţiile?
Anca VIORICA: Faptul că noi continuăm această luptă în pofida unor evidenţe descurajante ar trebui să vă spună multe! Soluţia ar fi să câştigăm aceste alegeri, să fim reprezentaţi în Parlament şi să îi putem ajuta pe oameni din această postură.
Ce ne puteţi spune despre ceilalţi competitori din jocul politic?
Liviu-Andrei SCURTU: Ca în orice luptă, şi în politică, nu ne putem desconsidera competitorii. Mulţi au abilitatea de a părea ceea ce nu sunt. Fiecare partid important îşi doreşte acum să-şi consolideze poziţiile. Fiecare se străduieşte să muşte „o fărâmă” dintr-o felie care nu îi aparţine şi nu se va da în lături în a obţine avantaje în detrimentul celuilalt. Prioritar este să câştigăm în lupta cu PSD şi, implicit, în cea cu reprezentanţii pe care îi susţine primarul „care este”.
Ce mesaj doriţi să transmiteţi electoratului?
Bogdan CAPOTA: Lupta în politică trebuie să se desfăşoare după anumite reguli. Pentru o democraţie sănătoasă, trebuie să învăţăm să convieţuim şi să permitem alternanţa la putere, să ne respectăm în primul rând electoratul şi să încercăm să câştigăm, prin proiecte viabile. Nu putem prelungi la nesfârşit această tranziţie. Este timpul să lăsăm locul altor partide care nu au avut şansa de a demonstra ceea ce pot şi putem face toate acestea doar prin respectarea regulilor jocului.

Pomeni electorale pentru Năstase şi Săftoiu

Colegiile din Prahova unde candidează reprezentanţii PSD şi PNL, Adrian Năstase, respectiv Adriana Săftoiu, au fost recompensate din bani publici tocmai acum, cu doar două zile înainte de startul oficial al campaniei electorale, de către majoritatea penelisto-pesedistă din Consiliul Judeţean Prahova!
Astfel, în data de 29 octombrie 2008, printr-o Hotărâre a Guvernului, au fost repartizate Con siliului Judeţean Prahova aproximativ 6 milioane de euro (18.600.000 de lei), reprezentând o sumă defalcată din taxa pe valoarea adăugată, pentru repararea drumurilor judeţene şi comunale. Relevant este faptul că, din cele 104 de localităţi existente în judeţul Prahova, numai 14 dintre acestea s-au bucurat de atenţia aleşilor Consiliului Judeţean. Coincidenţă sau nu, cele 14 localităţi fac parte din colegiile unde candidează reprezentanţii încrengăturii penelisto-pesediste, care are în mână frâiele judeţului.
Astfel, în colegiul lui Năstase, care cuprinde localităţile Balta Doamnei, Ciorani, Gherghiţa, Olari, Râfov, a fost alocată suma de 960.000 de lei. În colegiul unde candidează Adriana Săftoiu, localităţile Urlaţi, Albeşti Paleologu şi Berceni vor primi 1.440.000 de lei. Alături de cei doi, beneficiare ai acestor pomeni mai sunt şi colegiile unde candidează Graţiela Gavrilescu (PNL), localităţile Băicoi şi Cocorăştii Mislii primind 800.000 de lei; Ion Luchian (PNL) – Podenii Noi şi Surani, localităţi care primesc 380.000 de lei; Marian Săniuţă (PSD), Plopeniul urmând să beneficieze de 1.980.000 de lei.
Asta da pomană!

SONDAJ CURS: PNG-CD, în viitorul Parlament!

Potrivit unui sondaj CURS dat recent publicităţii, PNG-CD ar obţine 5,6% din voturile electoratului român. Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare, PDL ar fi votat de 32% dintre cetăţenii cu drept de vot, fiind urmat de alianţa PSD+PC, care ar obţine 31%. Pe poziţia a treia s-ar situa Partidul Naţional Liberal, cu 18% din intenţiile de vot ale celor care s-ar prezenta la urne, iar pe locul al patrulea, PNG-CD, cu 5,6%. Doar PRM şi UDMR ar mai depăşi pragul electoral, ambele fiind cotate la 5% din opţiunile de vot.
Sondajul CURS, reprezentantiv la nivel naţional, a fost realizat pe un eşantion de 1.103 de persoane, marja de eroare fiind de ±3%. Perioada de realizare a fost de 10-23 octombrie 2008.

vineri, 31 octombrie 2008

DUŞMANI AM AVUT, DUŞMANI O SĂ MAI AM

Observ că tot mai mult se inteţesc atacurile impotriva mea si impotriva clubului Steaua, un val de pseudo-pricepuţi in ale fotbalului, pseudo-suporteri si alţi miştocari ieftini incearcă din ce in ce mai vehement să mă conteste.
Venirea lui Dorinel la echipă, perspectiva apropiată a meciului cu Dinamo şi, mai ales, campania electorală care – neoficial – a început de ceva vreme, au concurat în decursul ultimelor zile pentru a proiecta o imagine negativă asupra mea.Toţi cei care îl cunosc pe Becali sunt siguri de următoarele:
.
GEORGE BECALI NU MINTE SI NU MANIPULEAZA !
Cine consideră că atacurile unora sau ale altora mă pot doborî se înşală amarnic si cui nu-i convine modul meu de exprimare direct si, recunosc, uneori extrem de pătimaş, trebuie sa inţeleagă ca a incerca să mă schimb acum, ar insemna să fiu un făţarnic, ar insemna să vă mint ! Imi este extrem de greu si incerc să fac faţa acestor evenimente neplăcute, tot mai dese in ultima vreme, printr-o evaluare corectă a contramăsurilor ce se impun a fi luate ! Faptul ca unii dintre voi, chiar şi aici pe blog, doriţi să aveţi opinii contrare, pe mine nu mă deranjează, ceea ce mă deranjează insă, sunt permanentele incercări de torpilare a imaginii pe care o am, de către tot felul de indivizi care, incă o dată repet, nu au ce sa caute nici pe aici şi nici printre suporterii clubului!
Observ nemulţumirea voastra pentru faptul că incă nu aţi primit raspuns la mesajele care mi le-aţi trimis. Cat de curand o să le primiţi, dar trebuie ca un lucru să fie clar: nu sponsorizez lenea, nu iau in considerare cererile de angajare, ofertele de afaceri sau in nici un caz nu acopăr pagubele pe care şi le-au facut singuri, unii dintre dumneavoastra, prin accesarea a tot felul de credite bancare sau mai ştiu eu ce afaceri aparent-profitabile ! Mai mult …să nu se aştepte nimeni ca in urmatoarea campanie elctorală, eu GEORGE BECALI, să folosesc ceea ce se numeşte: mita electorală!
Revenind la fotbal, ne este greu şi incă o să ne mai fie greu, dar, cu credintă şi cu răbdare, eu şi voi, cei care cu adevărat credeţi in echipă, o să mai trăim multe bucurii!Jocul cu Dinamo de sâmbătă este important prin prisma celor trei puncte în clasament, şi nimic mai mult! Este derby-ul campionatului, şi nimeni nu contestă acest fapt. Dar este o diferenţă ca de la cer la pământ între un meci de Liga Campionilor şi orice meci cu Dinamo. Un lucru este să merg la Munchen, de exemplu, şi un cu totul altul este să merg pe Dinamo.
Dorind si sperănd in victoria cu Dinamo, sunt sigur că acest meci o să fie un adevărat derby.

marți, 28 octombrie 2008

Mourinho chiar îl place pe Rădoi!

I-am auzit pe unii spunând că vizita lui Jose Mourinho, celebrul antrenor al lui Inter Milano, ar fi un gest electoral. O televiziune care nu moare de dragul meu a spus chiar că Mourinho ar fi devenit peste noapte „mascota electorală a lui Gigi Becali” şi că voi folosi imaginea oaspetelui portughez „pentru a cerşi voturile românilor”. Las la o parte faptul că acel material a fost ofensator la adresa mea - eu poate că m-am obişnuit cu înţepăturile jurnaliştilor români - dar ce vină are Mourinho în toată povestea asta?
Întâlnirea cu antrenorul lui Inter, vizita acestuia la Palat are legătură, aşa cum am mai afirmat-o în repetate rânduri, cu interesul lui Jose Mourinho pentru Mirel Rădoi. Nu e problema mea că unora nu le convine! Am spus că Mirel Rădoi se va transfera la Inter Milano, iar eu nu vorbesc prostii. Mirel nu e doar finul meu, e un om pe care îl respect pentru munca sa. Şi nu cred că sunt singurul!
Cât despre cei care nu pot dormi de grija vizitei portughezului, le reamintesc că nu doar acesta mi-a trecut pragul. Mi-au fost oaspeţi la palat şi Ramon Calderon, preşedintele lui Real Madrid, şi Karl-Heinz Rummenigge, preşedintele lui Bayern Munchen, şi alţi oameni de fotbal importanţi. Sunt patronul celui mai iubit club de fotbal din România. Doar nu era să fi mers oamenii aceştia la Băsescu sau mai ştiu eu la cine!
Mourinho a venit să-l vadă pe Mirel jucând cu Franţa. Îl cunoaşte bine şi are o impresie bună despre el. L-a urmărit atent şi susţine că este un jucător pe care îl apreciază şi pe care şi l-ar dori. Acum depinde doar de Mirel dacă va confirma. Dacă va juca bine în Liga Campionilor şi în campionat, sunt şanse ca el să ajungă la Inter!

duminică, 26 octombrie 2008

UN GEST DE ONOARE...

Demisia lui Marius nu m-a surprins. Mi-a demonstrat, prin gestul său de onoare, că este un caracter adevărat. Ştiu că este un om foarte iubit în Ghencea, atât ca fotbalist, cât şi ca antrenor şi preşedinte de club. Oamenii, suporteri sau colaboratori, îl preţuiesc. Îl caracterizează spiritul de sacrificiu şi orgoliul şi acestea m-au atras întotdeauna la el. Ghinionul său a fost că l-a părăsit norocul exact în clipa în care noi toţi, Steaua şi el, personal, am avut mai mare nevoie. Dacă am pierdut cu Lyon, înseamnă că aşa a vrut Dumnezeu şi orice alte discuţii devin derizorii.
În ceea ce priveşte viitorul antrenor, am văzut că deja presa a început să speculeze. In curand voi face o alegere pe care o voi anunta. Un lucru este cert: în cel mai scurt timp, echipa va avea un nou antrenor şi totul va reveni la normal. I-am cerut sfatul şi lui Marius în acest sens. Lăcătuş continuă să fie cu sufletul alături de noi. Îmi pare rău pentru anumite cuvinte pe care i le-am adresat, însă supărarea pe care mi-a cauzat-o, pentru moment, rezultatul meciului de aseară m-a provocat să reacţionez astfel. Ştiu că Lăcătuş nu este ranchiunos şi nu va fi supărat pe mine. Şi mai stiu că este un mare caracter şi va fi toată viaţa un stelist adevărat!

joi, 23 octombrie 2008

PUTEREA ABSOLUTĂ ŞI UNICĂ!

Piţurcă se întorcea de la Viena, unde a urmărit un meci între naţionalele Austriei şi Serbiei. Era însoţit de secunzii Dan Apolzan şi Adrian Iovan. A fost ridicat joi după-amiază, chiar de pe Aeroportul Otopeni, pentru audieri, în baza unui mandat de aducere.
El venea în ţară, nu pleca! De ce să fie ridicat de pe aeroport? Cum să nu mă gândesc la o acţiune politică? Dacă el a fost ridicat aşa, şi pe mine, poate, vor veni în câteva zile să mă aresteze. Nu? Piţurcă nu este un criminal. Păi ştirea asta o să facă ocolul pământului. Zece inşi au fost acolo ca să-l aresteze pe Piţurcă. L-au acuzat de mărturie mincinoasă şi de favorizarea infractorului, adică a mea. Este un circ tot ce se întâmplă.
Eu mă simt vinovat pentru ceea ce i s-a întâmplat lui Piţurcă, pentru că el a semnat în calitate de martor acel contract de vânzare-cumpărare.
Toţi oamenii de fotbal au reacţionat la vestea cu Piţurcă. S-au solidarizat şi au uitat chiar şi de disputele dintre ei. Toţi sunt de acord că e grav ce s-a întâmplat. Victor Piţurcă se consideră o “victimă a sistemului”, şi are dreptate să se simtă aşa. A fost tratat ca un mafiot, totul se putea rezolva amiabil, nu în felul ăsta. În rest, nu prea mai am nimic de spus deoarece cred că voi toţi aţi văzut ce s-a întâmplat, urmărind la televiziuni
ştirile şi dezbaterile…….poate doar să mai pun o întrebare păpuşarulu-sef comandant:

luni, 20 octombrie 2008

Când Dumnezeu vrea să piardă un om, întâi îi ia minţile!

N-ar trebui să mă mire prea tare atitudinea unora. Să spui că aş avea nevoie “urgent” de un surplus de imagine, că tot ce s-a întâmplat cu Piţurcă nu-i decât un scenariu, o farsă mediatică din care aş avea numai de câştigat pentru promovarea imaginii mele, e o nebunie sau lipsă de ceva materie cenuşie şi un surplus de ceva materie potocalie în capetele unor … nici nu ştiu cum să le mai zic, că atunci când îmi aduc aminte de ei începe să mă mănânce pielea.
Oare pofta şi dorinţa de putere absolută a păpuşarului ce se află la capătul sforilor păpuşii numite DNA este atât de acută încât antrenorul echipei naţionale să fie tratat precum un infractor expulzat şi trimis forţat înapoi în România ?
Nu ştiu cum se face, dar observ că la noi, în preajma oricărei perioade electorale, încep să zboare dosarele şi convocările la mult-mediatizata adresă unde o sumedenie de păpuşi portocalii joacă ultimul scenariu de succes al cărui autor este păpuşarul şef-comandant.
Am răbdat şi eu şi alţii, o dată, zicând: iartă-l, Doamne, că nu ştie ce face, deoarece puterea i-a întunecat mintea, am răbdat şi eu şi alţii, încă o dată şi, din nou, am spus : iartă-l, Doamne, că nu ştie ce face, puterea i-a întunecat mintea, şi încă o dată, şi încă o dată, dar

GATA! ACUM M-AM SĂTURAT !

…m-am săturat eu, tu, el, noi…. TOŢI! Nu mai vrem ca ţara asta a noastră
săfie într-un continuu război……războiul Preşedintelui cu guvernul, cu parlamentarii,cu presa, cu oamenii de afaceri, cu oamenii de fotbal, cu tot, toţi şi toate cele ce nu sunt portocalii şi nu-i oferă pe tavă:

duminică, 19 octombrie 2008

Nu-s doar “bogat si cu tupeu”

Aud ca sunt multi copii care isi aleg idolii de la televizor. Ba, mai mult, ca eu ma numar printre ei. Au intre 10 si 14 ani, petrec mult timp in fata calculatorului sau televizorului, nu mai sunt interesati de meserii obisnuite si vor sa fie “bogati si cu tupeu”, ca Becali.
Ca profesorii sau parintii nu mai reprezinta pentru multi dintre ei un model, este discutabil. Putem sa ne intrebam de ce se intampla asta.
Daca ma numar printre idoli, nu pot sa spun eu daca e bine sau rau, e alegerea lor. Dar trebuie sa stie acesti copii ca eu nu sunt numai un om “bogat si cu tupeu”. Uite, am mai spus-o, de altfel, mama m-a rugat sa nu ma mai cert cu nimeni, o ascult si incerc sa tin cont de sfaturile ei, si nu mai am de mult varsta adolescentei. Poate ca nu intotdeauna reusesc… Sunt un om iute, ma enervez usor, dar imi trece la fel de repede. N-am suflet rau.
Pentru tineri internetul e un lucru bun, le deschide orizontul, au nevoie sa fie informati, traim alte vremuri, dar vreau sa le spun ca nu trebuie sa uite nici de nevoile altora, trebuie sa fie milosi si cu frica de Dumnezeu. Sunt multe tentatii carora trebuie sa le faca fata – drogurile, pornografia.
Sa nu uite, insa, ca pentru mine familia este sfanta. Poate ca am tupeu, asa apar in presa, dar sunt si un om sensibil, cand ascult o melodie frumoasa plang si nu pot sa raman indiferent la necazurile altora. Ii ajut. Nu pot sa-i ajut pe toti, este adevarat, si nici nu vreau sa vorbesc despre asta. Ii las pe altii sa ma judece. “Nu judeca ca sa nu fii judecat”. Pe-asta tot mama mi-a spus-o. Si are dreptate.
Este bine sa faci din suflet ceea ce faci, conteaza. In Scriptura scrie ca tot ceea ce faci bine, pentru Hristos o faci si ca nimic nu ramane fara rasplata, nici binele, nici raul.

marți, 14 octombrie 2008

Suntem mai puternici ca niciodată

Partidul Noua Generaţie – Creştin Democrat se află în faţa celei mai importante bătălii de la înfiinţare – alegerile parlamentare. A venit clipa să demonstrăm că suntem în stare să îi conducem pe cei care ne acordă votul şi încrederea.
Suntem mai puternici ca niciodată! Acest lucru l-am înţeles definitiv la ultimul Consiliu Naţional, în clipa în care v-am simţit căldura sufletească şi puterea de sacrificiu. Devotamentul şi credinţa voastră în idealurile PNG-CD ne-au întărit.
Nu va fi loc de atacuri la persoană, de jocuri de culise sau de manevre dubioase care să ne aducă prejudicii de imagine. Cuvântul de ordine este fair-play-ul!
Cu ajutorul lui Dumnezeu, vom izbândi!
Este crucial pentru această luptă să înţelegeţi că eu nu mai pot fi locomotiva voastră. Votul uninominal va avea un registru total diferit faţă de ceea ce a existat până acum. Vreau, însă, să fiţi conştienţi de ce trebuie să vă detaşaţi de Becali şi să luptaţi pentru voi. Fiecare este responsabil pentru acţiunile sale. Fiecare va beneficia de consecinţele propriilor fapte.
Cu Dumnezeu înainte, în Slujba Crucii şi a Neamului Românesc!
Aşa să ne ajute Dumnezeu!