Despre mine

Data şi locul naşterii: • 25.06.1958 comuna Zagna, judeţul Brăila Date personale: • Căsătorit, 3 copii, naţionalitate română, ortodox; Activitate politică: • Preşedinte al Partidului Noua Generaţie – Creştin Democrat din data de 10.01.2004; • Candidat la alegerile din 2004 pentru Preşedinţia României. Activitate profesională: • Preşedinte al Consiliului de Administraţie al F.C. Steaua S.A. Bucureşti; • Acţionar majoritar la F.C. Steaua S.A. Bucureşti; • Acţionar majoritar la S.C. Avicola S.A. Iaşi; • Acţionar majoritar la Uzina Mecanică Drăgăşani; Activitate socială: • Membru fondator al Fundaţiei "Pentru Dumneavoastră Doamnă"; • Preşedinte consiliu director al Fundaţiei "Pentru Dumneavoastră Doamnă"; • Membru fondator al Fundaţiei Creştine "G. Becali"; • Membru fondator al Fundaţiei "G. Becali".

vineri, 31 octombrie 2008

DUŞMANI AM AVUT, DUŞMANI O SĂ MAI AM

Observ că tot mai mult se inteţesc atacurile impotriva mea si impotriva clubului Steaua, un val de pseudo-pricepuţi in ale fotbalului, pseudo-suporteri si alţi miştocari ieftini incearcă din ce in ce mai vehement să mă conteste.
Venirea lui Dorinel la echipă, perspectiva apropiată a meciului cu Dinamo şi, mai ales, campania electorală care – neoficial – a început de ceva vreme, au concurat în decursul ultimelor zile pentru a proiecta o imagine negativă asupra mea.Toţi cei care îl cunosc pe Becali sunt siguri de următoarele:
.
GEORGE BECALI NU MINTE SI NU MANIPULEAZA !
Cine consideră că atacurile unora sau ale altora mă pot doborî se înşală amarnic si cui nu-i convine modul meu de exprimare direct si, recunosc, uneori extrem de pătimaş, trebuie sa inţeleagă ca a incerca să mă schimb acum, ar insemna să fiu un făţarnic, ar insemna să vă mint ! Imi este extrem de greu si incerc să fac faţa acestor evenimente neplăcute, tot mai dese in ultima vreme, printr-o evaluare corectă a contramăsurilor ce se impun a fi luate ! Faptul ca unii dintre voi, chiar şi aici pe blog, doriţi să aveţi opinii contrare, pe mine nu mă deranjează, ceea ce mă deranjează insă, sunt permanentele incercări de torpilare a imaginii pe care o am, de către tot felul de indivizi care, incă o dată repet, nu au ce sa caute nici pe aici şi nici printre suporterii clubului!
Observ nemulţumirea voastra pentru faptul că incă nu aţi primit raspuns la mesajele care mi le-aţi trimis. Cat de curand o să le primiţi, dar trebuie ca un lucru să fie clar: nu sponsorizez lenea, nu iau in considerare cererile de angajare, ofertele de afaceri sau in nici un caz nu acopăr pagubele pe care şi le-au facut singuri, unii dintre dumneavoastra, prin accesarea a tot felul de credite bancare sau mai ştiu eu ce afaceri aparent-profitabile ! Mai mult …să nu se aştepte nimeni ca in urmatoarea campanie elctorală, eu GEORGE BECALI, să folosesc ceea ce se numeşte: mita electorală!
Revenind la fotbal, ne este greu şi incă o să ne mai fie greu, dar, cu credintă şi cu răbdare, eu şi voi, cei care cu adevărat credeţi in echipă, o să mai trăim multe bucurii!Jocul cu Dinamo de sâmbătă este important prin prisma celor trei puncte în clasament, şi nimic mai mult! Este derby-ul campionatului, şi nimeni nu contestă acest fapt. Dar este o diferenţă ca de la cer la pământ între un meci de Liga Campionilor şi orice meci cu Dinamo. Un lucru este să merg la Munchen, de exemplu, şi un cu totul altul este să merg pe Dinamo.
Dorind si sperănd in victoria cu Dinamo, sunt sigur că acest meci o să fie un adevărat derby.

marți, 28 octombrie 2008

Mourinho chiar îl place pe Rădoi!

I-am auzit pe unii spunând că vizita lui Jose Mourinho, celebrul antrenor al lui Inter Milano, ar fi un gest electoral. O televiziune care nu moare de dragul meu a spus chiar că Mourinho ar fi devenit peste noapte „mascota electorală a lui Gigi Becali” şi că voi folosi imaginea oaspetelui portughez „pentru a cerşi voturile românilor”. Las la o parte faptul că acel material a fost ofensator la adresa mea - eu poate că m-am obişnuit cu înţepăturile jurnaliştilor români - dar ce vină are Mourinho în toată povestea asta?
Întâlnirea cu antrenorul lui Inter, vizita acestuia la Palat are legătură, aşa cum am mai afirmat-o în repetate rânduri, cu interesul lui Jose Mourinho pentru Mirel Rădoi. Nu e problema mea că unora nu le convine! Am spus că Mirel Rădoi se va transfera la Inter Milano, iar eu nu vorbesc prostii. Mirel nu e doar finul meu, e un om pe care îl respect pentru munca sa. Şi nu cred că sunt singurul!
Cât despre cei care nu pot dormi de grija vizitei portughezului, le reamintesc că nu doar acesta mi-a trecut pragul. Mi-au fost oaspeţi la palat şi Ramon Calderon, preşedintele lui Real Madrid, şi Karl-Heinz Rummenigge, preşedintele lui Bayern Munchen, şi alţi oameni de fotbal importanţi. Sunt patronul celui mai iubit club de fotbal din România. Doar nu era să fi mers oamenii aceştia la Băsescu sau mai ştiu eu la cine!
Mourinho a venit să-l vadă pe Mirel jucând cu Franţa. Îl cunoaşte bine şi are o impresie bună despre el. L-a urmărit atent şi susţine că este un jucător pe care îl apreciază şi pe care şi l-ar dori. Acum depinde doar de Mirel dacă va confirma. Dacă va juca bine în Liga Campionilor şi în campionat, sunt şanse ca el să ajungă la Inter!

duminică, 26 octombrie 2008

UN GEST DE ONOARE...

Demisia lui Marius nu m-a surprins. Mi-a demonstrat, prin gestul său de onoare, că este un caracter adevărat. Ştiu că este un om foarte iubit în Ghencea, atât ca fotbalist, cât şi ca antrenor şi preşedinte de club. Oamenii, suporteri sau colaboratori, îl preţuiesc. Îl caracterizează spiritul de sacrificiu şi orgoliul şi acestea m-au atras întotdeauna la el. Ghinionul său a fost că l-a părăsit norocul exact în clipa în care noi toţi, Steaua şi el, personal, am avut mai mare nevoie. Dacă am pierdut cu Lyon, înseamnă că aşa a vrut Dumnezeu şi orice alte discuţii devin derizorii.
În ceea ce priveşte viitorul antrenor, am văzut că deja presa a început să speculeze. In curand voi face o alegere pe care o voi anunta. Un lucru este cert: în cel mai scurt timp, echipa va avea un nou antrenor şi totul va reveni la normal. I-am cerut sfatul şi lui Marius în acest sens. Lăcătuş continuă să fie cu sufletul alături de noi. Îmi pare rău pentru anumite cuvinte pe care i le-am adresat, însă supărarea pe care mi-a cauzat-o, pentru moment, rezultatul meciului de aseară m-a provocat să reacţionez astfel. Ştiu că Lăcătuş nu este ranchiunos şi nu va fi supărat pe mine. Şi mai stiu că este un mare caracter şi va fi toată viaţa un stelist adevărat!

joi, 23 octombrie 2008

PUTEREA ABSOLUTĂ ŞI UNICĂ!

Piţurcă se întorcea de la Viena, unde a urmărit un meci între naţionalele Austriei şi Serbiei. Era însoţit de secunzii Dan Apolzan şi Adrian Iovan. A fost ridicat joi după-amiază, chiar de pe Aeroportul Otopeni, pentru audieri, în baza unui mandat de aducere.
El venea în ţară, nu pleca! De ce să fie ridicat de pe aeroport? Cum să nu mă gândesc la o acţiune politică? Dacă el a fost ridicat aşa, şi pe mine, poate, vor veni în câteva zile să mă aresteze. Nu? Piţurcă nu este un criminal. Păi ştirea asta o să facă ocolul pământului. Zece inşi au fost acolo ca să-l aresteze pe Piţurcă. L-au acuzat de mărturie mincinoasă şi de favorizarea infractorului, adică a mea. Este un circ tot ce se întâmplă.
Eu mă simt vinovat pentru ceea ce i s-a întâmplat lui Piţurcă, pentru că el a semnat în calitate de martor acel contract de vânzare-cumpărare.
Toţi oamenii de fotbal au reacţionat la vestea cu Piţurcă. S-au solidarizat şi au uitat chiar şi de disputele dintre ei. Toţi sunt de acord că e grav ce s-a întâmplat. Victor Piţurcă se consideră o “victimă a sistemului”, şi are dreptate să se simtă aşa. A fost tratat ca un mafiot, totul se putea rezolva amiabil, nu în felul ăsta. În rest, nu prea mai am nimic de spus deoarece cred că voi toţi aţi văzut ce s-a întâmplat, urmărind la televiziuni
ştirile şi dezbaterile…….poate doar să mai pun o întrebare păpuşarulu-sef comandant:

luni, 20 octombrie 2008

Când Dumnezeu vrea să piardă un om, întâi îi ia minţile!

N-ar trebui să mă mire prea tare atitudinea unora. Să spui că aş avea nevoie “urgent” de un surplus de imagine, că tot ce s-a întâmplat cu Piţurcă nu-i decât un scenariu, o farsă mediatică din care aş avea numai de câştigat pentru promovarea imaginii mele, e o nebunie sau lipsă de ceva materie cenuşie şi un surplus de ceva materie potocalie în capetele unor … nici nu ştiu cum să le mai zic, că atunci când îmi aduc aminte de ei începe să mă mănânce pielea.
Oare pofta şi dorinţa de putere absolută a păpuşarului ce se află la capătul sforilor păpuşii numite DNA este atât de acută încât antrenorul echipei naţionale să fie tratat precum un infractor expulzat şi trimis forţat înapoi în România ?
Nu ştiu cum se face, dar observ că la noi, în preajma oricărei perioade electorale, încep să zboare dosarele şi convocările la mult-mediatizata adresă unde o sumedenie de păpuşi portocalii joacă ultimul scenariu de succes al cărui autor este păpuşarul şef-comandant.
Am răbdat şi eu şi alţii, o dată, zicând: iartă-l, Doamne, că nu ştie ce face, deoarece puterea i-a întunecat mintea, am răbdat şi eu şi alţii, încă o dată şi, din nou, am spus : iartă-l, Doamne, că nu ştie ce face, puterea i-a întunecat mintea, şi încă o dată, şi încă o dată, dar

GATA! ACUM M-AM SĂTURAT !

…m-am săturat eu, tu, el, noi…. TOŢI! Nu mai vrem ca ţara asta a noastră
săfie într-un continuu război……războiul Preşedintelui cu guvernul, cu parlamentarii,cu presa, cu oamenii de afaceri, cu oamenii de fotbal, cu tot, toţi şi toate cele ce nu sunt portocalii şi nu-i oferă pe tavă:

duminică, 19 octombrie 2008

Nu-s doar “bogat si cu tupeu”

Aud ca sunt multi copii care isi aleg idolii de la televizor. Ba, mai mult, ca eu ma numar printre ei. Au intre 10 si 14 ani, petrec mult timp in fata calculatorului sau televizorului, nu mai sunt interesati de meserii obisnuite si vor sa fie “bogati si cu tupeu”, ca Becali.
Ca profesorii sau parintii nu mai reprezinta pentru multi dintre ei un model, este discutabil. Putem sa ne intrebam de ce se intampla asta.
Daca ma numar printre idoli, nu pot sa spun eu daca e bine sau rau, e alegerea lor. Dar trebuie sa stie acesti copii ca eu nu sunt numai un om “bogat si cu tupeu”. Uite, am mai spus-o, de altfel, mama m-a rugat sa nu ma mai cert cu nimeni, o ascult si incerc sa tin cont de sfaturile ei, si nu mai am de mult varsta adolescentei. Poate ca nu intotdeauna reusesc… Sunt un om iute, ma enervez usor, dar imi trece la fel de repede. N-am suflet rau.
Pentru tineri internetul e un lucru bun, le deschide orizontul, au nevoie sa fie informati, traim alte vremuri, dar vreau sa le spun ca nu trebuie sa uite nici de nevoile altora, trebuie sa fie milosi si cu frica de Dumnezeu. Sunt multe tentatii carora trebuie sa le faca fata – drogurile, pornografia.
Sa nu uite, insa, ca pentru mine familia este sfanta. Poate ca am tupeu, asa apar in presa, dar sunt si un om sensibil, cand ascult o melodie frumoasa plang si nu pot sa raman indiferent la necazurile altora. Ii ajut. Nu pot sa-i ajut pe toti, este adevarat, si nici nu vreau sa vorbesc despre asta. Ii las pe altii sa ma judece. “Nu judeca ca sa nu fii judecat”. Pe-asta tot mama mi-a spus-o. Si are dreptate.
Este bine sa faci din suflet ceea ce faci, conteaza. In Scriptura scrie ca tot ceea ce faci bine, pentru Hristos o faci si ca nimic nu ramane fara rasplata, nici binele, nici raul.

marți, 14 octombrie 2008

Suntem mai puternici ca niciodată

Partidul Noua Generaţie – Creştin Democrat se află în faţa celei mai importante bătălii de la înfiinţare – alegerile parlamentare. A venit clipa să demonstrăm că suntem în stare să îi conducem pe cei care ne acordă votul şi încrederea.
Suntem mai puternici ca niciodată! Acest lucru l-am înţeles definitiv la ultimul Consiliu Naţional, în clipa în care v-am simţit căldura sufletească şi puterea de sacrificiu. Devotamentul şi credinţa voastră în idealurile PNG-CD ne-au întărit.
Nu va fi loc de atacuri la persoană, de jocuri de culise sau de manevre dubioase care să ne aducă prejudicii de imagine. Cuvântul de ordine este fair-play-ul!
Cu ajutorul lui Dumnezeu, vom izbândi!
Este crucial pentru această luptă să înţelegeţi că eu nu mai pot fi locomotiva voastră. Votul uninominal va avea un registru total diferit faţă de ceea ce a existat până acum. Vreau, însă, să fiţi conştienţi de ce trebuie să vă detaşaţi de Becali şi să luptaţi pentru voi. Fiecare este responsabil pentru acţiunile sale. Fiecare va beneficia de consecinţele propriilor fapte.
Cu Dumnezeu înainte, în Slujba Crucii şi a Neamului Românesc!
Aşa să ne ajute Dumnezeu!