Despre mine

Data şi locul naşterii: • 25.06.1958 comuna Zagna, judeţul Brăila Date personale: • Căsătorit, 3 copii, naţionalitate română, ortodox; Activitate politică: • Preşedinte al Partidului Noua Generaţie – Creştin Democrat din data de 10.01.2004; • Candidat la alegerile din 2004 pentru Preşedinţia României. Activitate profesională: • Preşedinte al Consiliului de Administraţie al F.C. Steaua S.A. Bucureşti; • Acţionar majoritar la F.C. Steaua S.A. Bucureşti; • Acţionar majoritar la S.C. Avicola S.A. Iaşi; • Acţionar majoritar la Uzina Mecanică Drăgăşani; Activitate socială: • Membru fondator al Fundaţiei "Pentru Dumneavoastră Doamnă"; • Preşedinte consiliu director al Fundaţiei "Pentru Dumneavoastră Doamnă"; • Membru fondator al Fundaţiei Creştine "G. Becali"; • Membru fondator al Fundaţiei "G. Becali".

vineri, 28 noiembrie 2008

Voi mergeti la vot?

Duminica, 30 noiembrie, ar trebui sa mergem la vot! Din cate am vazut, la televizor, pe internet, dar si din discutiile cu prietenii, parerile sunt impartite: unii vor merge sa voteze, altii nu, pentru ca, zic ei, s-au saturat de oamenii politici si de promisiunile fara acoperire pe care acestia le fac.
Eu cred un lucru: daca nu mergem la vot, nici nu mai avem dreptul sa fim suparati pentru ceea ce se va intampla in urmatorii patru ani! Este important sa ne exercitam acest drept, pe care l-am castigat cu greu, si mai cred ca avem, de asemenea, o responsabilitate morala fata de acei oameni care au murit in decembrie 1989. Sa fi murit degeaba?
Este important sa aratam ca ne pasa, in pofida tuturor deceptiilor noastre! Numai impreuna putem aduce SCHIMBAREA!

miercuri, 26 noiembrie 2008

Cine se teme de George Becali?

Ceea ce s-a întâmplat pe stadionul Steaua, la meciul cu Timişoara, este foarte grav. Toată lumea a văzut ce atmosferă s-a creat acolo. Nu mai putem vorbi despre spectacol dacă oamenii pleacă din tribune plini de sânge şi răni. Sunt violenţe pe care nu le poate nimeni accepta. Există precedente, s-a întâmplat şi pe alte arene sportive, este adevărat, însă aceasta nu scuză pe nimeni. S-a creat un nou precedent şi acest lucru este periculos. Oamenii de ordine au acţionat ca să-i izoleze pe cei câţiva recalcitranţi, infiltraţi printre adevăraţii suporteri.
Nimic din ceea ce s-a petrecut nu este întâmplător. Am fost supus la diferite atacuri în ultima perioadă. Aceasta arată cât de incomod sunt ca adversar politic. Dacă nu se tem de mine, de ce îmi caută nod în papură? Eu nu sunt nici mai bun şi nici mai rău decât mă cunosc oamenii. Am rămas acelaşi, însă atacurile se dovedesc din ce în ce mai dure.
Oamenii de ordine şi-au făcut meseria, atâta tot. Nici exces de zel, nici riposte gratuite. Suporterii adevăraţi se recunosc repede, pentru că ei vin să susţină echipa, sunt alături de ea. Suporterii adevăraţi nu rup scaunele, nu dau foc, nu se bat între ei, nu vandalizează şi, în general, nu reprezintă un pericol. Băieţii, la rândul lor, au nevoie de încurajări.
Marius Militaru, purtătorul de cuvânt al Jandarmeriei, a avut numai cuvinte de laudă la adresa lui Cătălin Zmărăndescu. Nu numai că a fost foarte prompt, dar a respectat legea. Aşa-zişii suporteri ce-au făcut în schimb? Pentru că au fost maşini incendiate şi oameni bătuţi în afara stadionului. Este bine aşa? Este bine că nu te mai poţi simţi în siguranţă atunci când vrei să vezi un meci pe stadion? Pentru cine este bine? Şi cui îi convine teama, demonizarea Stelei şi, în special, a lui George Becali?
Incidentele au fost provocate. S-a creat acest scandal şi chiar a fost scandat numele meu. Asta arată clar care a fost miza „războiului” din Ghencea!

luni, 3 noiembrie 2008

Marian Vanghelie care este, dar n-a făcut!

Edilul de la sectorul 5 a aruncat banii pe Revelioane, economate şi reparaţii de şcoli, neglijând infrastructura şi salubritatea.
Sectorul 5, condus de PSD-istul Marian Vanghelie, este exemplul de cum să nu se conducă o administraţie locală. În timp ce alţi primari se chinuiesc să iasă în faţă cu cât mai multe realizări, Vanghelie pare că vrea să se laude cu eşecurile. Cel puţin asta e concluzia analizelor municipalităţii, care arată că sectorul 5 este un caz unic nu doar la nivelul Capitalei, ci al întregii ţări.
În 2007, sectorul condus de Vanghelie, alături de judeţul Covasna, a reuşit să se încadreze la categoria cea mai săracă administraţie din România. În perioada 2004-2006, veniturile locale programate au fost realizate numai în proporţie de 13%, în timp ce media municipală a fost de 83%!
Studiile pe cei patru ani mai scot în evidenţă şi „stofa de manager“ a PSD-istului. Acesta a adoptat un stil „heirupist” şi a decis ca în fiecare an să dezvolte un domeniu, în detrimentul altor zece: învăţământ contra salubrizare, economate contra asfaltări. Un stil nou de management pe care Vanghelie vrea să continue să-l implementeze în sector dacă va fi reales.
Cel mai murdar sector
Poate cea mai mare problemă a sectorului 5 a fost şi va rămâne mizeria. Faptul că administraţia condusă de Vanghelie e Cenuşăreasa Capitalei nu mai ţine nici măcar prima pagină a ziarelor.
Între 2004-2007, în sector s-a făcut curăţenie de doar 27 de milioane, în timp ce pentru sectorul 4 (comparabil ca valoare a bugetului acumulat) au fost alocate aproape 100 de milioane. „Nu are cum să dau doar 8 milioane de lei pe salubrizare, cred că e ceva greşit acolo, e mai mult. Dar eu fac curăţenie cu Administraţia Domeniului Public, nu dau 12 sau 14 milioane de euro pentru o firmă cum e Rosal. Şi vă spun eu că nu face curăţenie, eu fac cu două milioane de euro (adică 7 milioane de lei - n.r.)”, s-a enervat primarul când a explicat situaţia sumelor alocate pentru curăţenie în 2006. Atunci, cheltuielile au atins valoarea fabuloasă de 8 milioane, în timp ce sectorul 1 cheltuia 40 de milioane, iar sectorul 3 aproape 48 de milioane.
În timp ce se făcea că nu vede gunoiul din curtea proprie, Vanghelie îşi căsca ochii asupra învăţământului. Analizele arată că aproape 50% din structura de cheltuieli a fost dominată de învăţământ. „Nivelul ridicat de investiţii se datorează atenţiei acordate pentru reparaţii şi investiţii”, se arată în analiză. Investiţiile au fost însă haotice, multe dintre şcolile reparate nu au fost şi consolidate, mulţi bani fiind astfel aruncaţi pe fereastră. S-a ajuns la situaţii în care şcolile ultramoderne sunt în cartiere mizere, cu drumuri neasfaltate sau case fără canalizare. Şi problemele nu contenesc să apară. „Anumite construcţii noi au fost executate fără autorizaţii şi, ca urmare, fac obiectul unor acţiuni în instanţă”, susţin cei de la municipalitate.
Economate şi Vanghelioane
O altă anomalie a sectorului 5 sunt magazinele de tip economat. Dacă celelalte sectoare se luptau să scape de excedentele bugetare, Vanghelie nu ştia cum să cheltuiască mai mulţi bani pentru dezvoltarea acestui tip de comerţ. În perioada 2004-2006, cifrele arată că sectorul 5 a cheltuit 73 de milioane de lei, peste 11% din bugetul cumulat, când pentru dezvoltarea reţelei de canalizare a fost alocat aproape un milion, iar pentru asfaltări, aproape 5 milioane.
Pe lângă economate, Vanghelie „a investit” şi în domeniul „cultură şi culte”, unde a depăşit de aproape 5 ori media municipală, deşi nu are în administrare instituţii de cultură. „Cel mai probabil aceste resurse au fost utilizate pentru organizarea petrecerilor de Revelion şi alte asemenea”, consideră autorii analizei municipale.
Sursa: Evenimentul Zilei, 19 aprilie 2008

George Becali, politicianul cu cele mai multe prezenţe

Preşedintele PNG-CD, George Becali, este cel mai mediatizat om politic, după numărul de prezenţe în emisiunile de ştiri de la posturile TV, se arată într-un raport de monitorizare realizat de CNA.
Conform raportului, întocmit în perioada 1 - 31 martie 2008, în clasamentul prezenţelor în emisiunile de ştiri, după George Becali, pe poziţia secundă se situează George Copos, cu 94 de prezenţe, iar pe poziţia a treia s-a clasat primul-ministru, Călin Popescu Tăriceanu, cu 90 de prezenţe.
Potrivit aceleiaşi monitorizări, dar întocmită după criteriul timpului, George Becali se află pe poziţia a treia (1.653 de secunde), în urma preşedintelui Traian Băsescu (4.270 de secunde) şi a premierului Călin Popescu Tăriceanu (PNL, 1.925 de secunde).

Sursa: adevarul.ro

George Becali nu are contracandidat în parohia lui Marian Vanghelie

Liderul PNG-CD, George Becali, porneşte favorit în cursa pentru câştigarea unuia dintre cele patru mandate de deputat din sectorul 5 al Capitalei. Mişcarea făcută de PNG-CD, şi nu numai, are în vedere spargerea monopolului deţinut de social-democraţii lui Marian Vanghelie în această zonă a Capitalei. În cursa pentru cele patru mandate de deputat şi-au mai arătat interesul liberalii Alina Gorghiu şi Gruia Bumbu, social-democraţii Aura Vasile şi Oana Mizil, fostul subaltern al lui Becali, actualul conservator Corneliu Ciontu, dar şi democrat-liberalul Cristian Rădulescu. Acesta va candida, după toate probabilităţile, pentru un alt colegiu decât cel arondat lui Becali.
„Voi candida în sectorul 5 pentru un mandat de deputat. Să vedem cine are curajul să candideze împotriva lui George Becali. Nu-l sfătuiesc pentru că-l voi spulbera!”, a atenţionat Becali. Deşi, iniţial, opţiunile liderului PNG-CD se îndreptau spre o candidatură în judeţul Ilfov, Becali a fost sfătuit bine. Strategii de campanie a liderului PNG-CD au luat în calcul toate aspectele care îi pot fi favorabile lui Becali. În primul rând mentalitatea şi compoziţia electoratului din sector, notorietatea lui Becali câştigată pe de o parte de faptul că este finanţatorul clubului Steaua, dar şi de ajutoarele pe care le-a dat locuitorilor din sector, inclusiv zona Zăbrăuţi, în momente de restrişte când li s-a întrerupt curentul electric pentru că nu aveau din ce să-l plătească. Un alt argument în sprijinul acestei candidaturi ar putea fi şi faptul că, la nivelul sectorului 5, PNG-CD a obţinut la alegerile locale cel mai mare scor electoral pe capitală, respectiv 13,44%.

Sursa: Gardianul, 27.09.2008

O familie trăieşte o viaţă nouă datorită lui George Becali şi Samuel Calotă!

O familie unită în jurul suferinţei şi tristeţii. O familie izolată de fericire şi de bucuriile vieţii. O familie care a răzbătut în ultimii ani cu dragoste şi speranţa că mâine va fi mai bine. Speranţa a purtat numele lui George Becali, preşedintele PNG-CD, care le-a oferit, aşa cum le-a promis după ce a aflat povestea lor, un acoperiş deasupra capului. După o viaţă chinuită dusă prin cimitire şi prin locuri numai de ei ştiute, patru sărmani – două fetiţe, mama lor şi bărbatul acesteia – au primit, cu sprijinul lui George Becali şi al preşedintelui filialei Teleorman, Samuel Calotă, o casă de locuit în comuna Bragadiru (Teleorman). Necazurile îndurate în trecut sunt doar o amintire dureroasă acum. Samuel Calotă, cel care a fost în permanenţă alături de ei, ajutându-i cu alimente şi haine, a declarat: „La început le-a fost greu, erau nou-veniţi în comună, nu cunoşteau pe nimeni. Trebuia să îi îndrume cineva. Acum s-au adaptat. Muncesc în sat, se înţeleg cu toţi. Le-am dat de toate noi. Se descurcă!” Liderul PNG-CD, George Becali, „acest domn bun” aşa cum îl numea fetiţa cea mai mare, alături de preşedintele de la Teleorman, Samuel Calotă, au făcut exact ceea ce au promis: au ajutat încă o familie să trăiască o viaţă nouă. Şi faptele de omenie nu se opresc aici!

Adevăr, bunăstare, credinţă - programul după care se va conduce Romania

În aplauzele a mai bine de 1000 de delegaţi veniţi din toate colţurile ţării, Partidul Noua Generaţie – Creştin Democrat şi-a lansat luni, 6 octombrie, în cadrul Consiliului Naţional, programul de guvernare şi candidaţii la alegerile parlamentare din toamna acestui an.
Ceremonia a fost deschisă de secretarul general, Nicolae Trache, care a prezentat delegaţilor programul de guvernare ABC – Adevăr, bunăstare şi credinţă. Militând pentru renaşterea morală, religioasă şi naţională, PNG-CD, prin reprezentanţii săi în Parlamentul României, va promova o reală politică de dreapta , cu o solidă componentă tradiţională. Viziunea viitoarei guvernări creştin-democrate se fundamentează pe respectarea valorilor româneşti autentice, pe readucerea încrederii românilor în principalele instituţii ale statului de drept – Parlament, Executiv, Justiţie –, pe transpunerea în practică a unor programe fezabile în domeniile fiscalităţii, sănătăţii, educaţiei, agriculturii, etc.
Prin promovarea Decalogului – Cele 10 priorităţi ale PNG-CD, formaţiunea politică în fruntea căreia se află George Becali va urmări: reducerea sărăciei şi ameliorarea standardului de viaţă, noi politici eficiente în educaţie, cercetare, sănătate, reforme administrative şi constituţionale, programe în domeniul fiscalităţii, în politica agricolă şi dezvoltarea rurală, afaceri interne, diaspora, cultură, şi nu numai.
În discursul său, preşedintele PNG-CD, George Becali, şi-a exprimat speranţele în ceea ce priveşte reuşita Partidului Noua Generaţie – Creştin Democrat la alegerile parlamentare. Cotat acum la 7-8% din intenţiile de vot, partidul are potenţialul de a obţine 10% din sufragii. „Fără noi, nu se va putea guverna! Cred că se vor alege partidele care vor rămâne în politica românească. Noi, ca partid de dreapta, trebuie să reuşim la aceste alegeri!”, a declarat, în faţa audienţei, George Becali.
Liderul PNG-CD şi-a anunţat candidatura într-un colegiu din sectorul 5 al Capitalei. Pe listele de candidaţi se vor mai afla, printre alţii, viceprimarul Bucureştilor, Robert Ionescu, consilierii generali Daniel Fuciu, Bogdan Becheanu, Ioan I. Gâf-Deac, secretarul general şi consilierul judeţean la Prahova Nicolae Trache, precum şi vicepreşedinţi ai partidului, precum Viorel Tudorache (preşedintele filialei Bucureşti), Helmuth Duckadam (lider al filialei Arad), Adrian Andriescu (consilier judeţean şi liderul filialei Ialomiţa), Dorin Ciulină, Felix Patrick Florea (liderul filialei Giurgiu), Constantin Lupu (preşedintele filialei Vaslui), Pompiliu Manea (preşedintele filialei Cluj), Samuel Calotă (liderul de la Teleorman), şi alţii.

PNL a dat startul campaniei (pomenilor electorale) în sectorul 5

Ipocrizia şi înfumurarea anumitor partide aşa-zis tradiţionale frizează absurdul. În faţa camerelor de televiziune, înfierează cu mânie proletară practicile oneroase ale formaţiunilor concurente, pe care le acuză de presiuni şi ademeniri exercitate asupra electoratului, iar, în realitate, nu ezită în a „stimula” financiar şi a „omeni” cetăţenii, fie şi ei şi membri ai altor partide, cu felurite „chilipiruri” cu caracter exclusiv electoral.
Este şi cazul Partidului Naţional Liberal, una dintre cele mai vocale grupări de pe scena politică în ceea ce priveşte practica pomenilor electorale. Astfel, miercuri, 1 octombrie 2008, la orele 19.00, unul dintre liderii „respectabili” ai PNL, Ludovic Orban, precum şi perdantul la funcţia de primar al Sectorului 5, doi dintre candidaţii liberali care au obţinut rezultate sub aşteptări la alegerile locale, au încercat ademenirea unor membri PNG-CD, printr-o metodă din ce în ce mai uzitată în spaţiul politic autohton.
O muzică aleasă furnizată de ansamblul artistic „Ciocârlia”, care funcţionează sub egida Ministerului de Interne şi a Reformei Administrative (condus de un liberal!), o masă copioasă, dar şi „impresionanta” sumă de 50 de lei au fost ingredientele principale care au stat la baza pomenii peneliste. Este interesant de precizat că banii promişi de către reprezentanţii PNL presupuneau semnarea unui tabel prin care „invitaţii” îşi retrăgeau calitatea de membru al Partidului Noua Generaţie – Creştin Democrat şi deveneau membri PNL!
Demersul liberalilor a fost din faşă sortit eşecului, drept pentru care cetăţenii care au participat la această festivitate au considerat de cuviinţă să se deplaseze spre sediul Filialei PNG-CD Sector 5 din strada Sebastian nr. 1-3, unde au descris în detaliu metodele deja răsuflate ale unui partid aflat (pentru ultima oară) la guvernare. Această insultă penelistă adresată cetăţenilor se datorează într-o măsură considerabilă scorului dezamăgitor, sub cel al PNG-CD, pe care PNL l-a obţinut la alegerile locale în sectorul 5 al Capitalei.
Ziare precum "Cotidianul" sau "Evenimentul zilei" au preluat comunicatul nostru de presa.

BEC a decis: toţi candidaţii for fi membri de partid

În conformitate cu prevederile Hotărârii nr. 2 din 22 septembrie 2008 a Biroului Electoral Central, candidaţii propuşi de Partidul Noua Generaţie – Creştin Democrat pentru alegerile parlamentare din 30 noiembrie trebuie să fie membri PNG-CD.

Pe cale de consecinţă, informăm preşedinţii de filială să fie atenţi ca toţi candidaţii să aibă adeziuni completate la partid şi să se afle în posesia acestora, în cazul unor eventuale contestaţii asupra calităţii de membru de partid.

Cătălin Zmărăndescu, candidat în sectorul 6!


Nu ştie să croşeteze, nici să facă sarmale, nu dă cu mopul şi nu are nici părul blond (sic!). Cătălin Zmărăndescu, pentru că despre el este vorba, se aruncă în luptă şi va candida la Camera Deputaţilor din partea PNG-CD. Sportivul este garda de corp a lui George Becali, dar şi patronul unei firme de pază.
Bucureştenii din Colegiul 25 al Capitalei, sectorul 6, vor avea de luat o decizie foarte grea la alegerile din 30 noiembrie. Este adevărat că secretarul executiv al PD-L are un oarecare avans în ceea ce priveşte campania, dar Cătălin Zmărăndescu este optimist.
Este importantă experienţa în politică? Spuneai că nu te prea pricepi, eşti foarte sincer...
Este, fără îndoială, importantă experienţa, însă nici Oana Zăvoranu, Nicolae Furdui Iancu sau Florin Călinescu nu sunt oameni politici. Mai sunt si alţii… Există un început în toate.
Ai spus că ai parcurs doctrina partidului, de aprofundat n-ai avut când. Ai făcut, însă, progrese?
Partidul Noua Generaţie - Creştin Democrat îşi bazează doctrina pe morala creştină, pe educaţia în spiritul lui Hristos şi pe iubirea aproapelui. Cred sincer că proiectul politic al PNG-CD este credibil şi poate fi realizat.
În politică totul depinde de putere. Cum se împacă lupta între interese, grupări etc. şi credinţă?
Într-adevăr, în politică, totul depinde de putere, este o realitate. Eu cred însă că putem să le satisfacem oamenilor nevoile şi să ne conformăm datoriilor noastre dacă ştim să păstrăm limitele. Nu există soluţii universale, putem să şi eşuăm… este adevărat. Dar fără putere nu putem să realizăm nici dreptatea, nici libertatea. Constrângerea are rolul ei şi nu este împotriva principiilor creştine.
Faptul că ai fost sportiv crezi că te va ajuta în proiectele tale de viitor?
Mulţi oameni iubesc sportul în ţara asta. Din acest punct de vedere, sigur, sunt lucruri pe care le cunosc mai bine decât alţii. Dar mai este un aspect. Viaţa de sportiv înseamnă disciplină, efort, un anume stil de viaţă. Mulţi fac tot felul de campanii în sprijinul unei vieţi cât mai echilibrate. Şi e bine că se întâmplă aşa! Ar fi un lucru cu adevărat bun dacă le-ar aplica şi în viaţa personală. D acă extrapolăm la politică...
Puterea corupe...
Nu aş vrea să arunc eu primul cu piatra. O să spun doar că un cuţit în mâna unui chirurg poate face minuni, iar în mâna unui criminal poate ucide. Depinde cine îl foloseşte. Aşa este şi în politică.

PNG-CD a depus liste complete pentru alegerile parlamentare

Filialele din toată ţara ale Partidului Noua Generaţie – Creştin Democrat au depus liste complete cu candidaţii pentru alegerile parlamentare din 30 noiembrie 2008. Astfel, 452 de candidaţi au fost înscrişi la birourile electorale în cursul zilelor de luni, 20 octombrie, respectiv marţi, 21 octombrie 2008.
Pe listele din Capitală pentru Camera Deputaţilor, figurează: George Becali, liderul partidului, în colegiul 20, viceprimarul Robert Ionescu, în colegiul 5, Virgil Viorel Tudorache, în colegiul 8, Mariana Ceanu – colegiul 7, Horia Culcescu – colegiul 21, Ioan I. Gâf-Deac, în colegiul 19.
Helmuth Duckadam, preşedintele filialei Arad, este candidatul PNG-CD în colegiul 2 din acest judeţ, liderul botoşănean Dorin Ciuştea va încerca să câştige lupta electorală din colegiul 3 din Botoşani, în timp ce Aurel Marinescu, şeful filialei Caraş-Severin, îşi va juca şansa în colegiul 1 din judeţ. Victor Odolbaşa va cuceri colegiul 5 din Dolj, iar consilierul judeţean Adrian Andriescu colegiul 4 din Ialomiţa. Vicepreşedintele PNG-CD, Emil Ambruş, este candidatul partidului în colegiul 1 din Maramureş, iar secretarul general Nicolae-Petre Trache se va bate pentru colegiul 5 din Prahova. Samuel Calotă va fi alături de oamenii din colegiul 3 din Teleorman, în timp ce liderul vasluian Constantin Lupu doreşte să obţină fotoliul de deputat din colegiul 7 din Vaslui.
Pentru Senat, din partea PNG-CD, candidează, printre alţii: Ion Dichiseanu, în colegiul 2 din Capitală, dar şi consilierii generali Daniel Fuciu, în colegiul 4, şi Bogdan-Mihai Becheanu, în colegiul 9.

Consilierii locali de la 5 atacă parlamentarele!

Intrăm în linie dreaptă pentru alegerile parlamentare din 30 noiembrie 2008. Consilierii locali ai PNG-CD în sectorul 5, Liviu-Andrei SCURTU (52 de ani, căsătorit, 1 copil, cadru didactic universitar, consilier în Consiliul Local al sectorului 5, candidat în colegiul 22 pentru Camera Deputaţilor), Bogdan CAPOTA (26 de ani, căsătorit, director de vânzări, consilier în Consiliul Local al sectorului 5, candidat în colegiul 23 pentru Camera Deputaţilor) şi Anca FLORICA (49 de ani, căsătorită, 2 copii, economistă, consilier în Consiliul Local al sectorului 5, candidată în colegiul 10 pentru Senat), se pregătesc pentru competiţia finală.
Pentru că socoteala de acasă nu se potriveşte întotdeauna cu socoteala din „primărie”, experienţa acestor oameni de bună-credinţă poate fi valorificată în aşa fel încât efortul lor să conteze. Să fie un vehicul care să conducă partidul cât mai aproape de obiectivele pe care şi le-a asumat. Ei ştiu că nu este o luptă uşoară; de aceea, se susţin reciproc în această campanie. Numai împreună şi cu ajutorul lui Dumnezeu – acesta este mesajul în care cred. Unii ar putea considera că PNG-CD Îl invocă prea des pe Dumnezeu şi, atunci, care ar mai fi rolul nostru?
Dar, pentru că politica înseamnă în primul rând soluţii concrete la chestiuni concrete, despre problemele din administraţia locală, dar şi despre campania care va începe la 1 noiembrie, cel mai bine ar putea să vorbească cei ale căror meserii sunt tocmai necazurile oamenilor.

Care sunt aceste probleme?
Anca VIORICA: Problemele sunt multe. E greu de stabilit dacă una este mai importantă decât alta, apoi să găseşti mijloacele. În mod cert veţi spune că aceasta este treaba noastră, ca politicieni, să găsim soluţii. Nu vreau să pară că mă vait, dar lucrurile stau în felul următor. Când, la primărie, suntem noi patru şi ei restul, adică o minoritate, lucrurile se complică, te simţi precum un peşte într-un ocean. Mai sunt „naivi” care cred încă în politicienii că unica lor preocupare şi singura lor grijă o reprezintă păsurile oamenilor. În realitate, lucrurile nu stau chiar aşa, din păcate. În culisele puterii, aceşti binefăcători sunt de cele mai multe ori, cu riscul să par exagerată, „odioşi”. Oameni pentru care am avut soluţii şi puteau fi ajutaţi au fost ignoraţi cu desăvârşire. Nesimţirea şi grosolănia unora sunt crase. Nu au conştiinţă şi nici morală. Politică este, în fond, imorală, dar o minimă decenţă ar trebui să îi/ne oblige.
Deci, care sunt soluţiile?
Anca VIORICA: Faptul că noi continuăm această luptă în pofida unor evidenţe descurajante ar trebui să vă spună multe! Soluţia ar fi să câştigăm aceste alegeri, să fim reprezentaţi în Parlament şi să îi putem ajuta pe oameni din această postură.
Ce ne puteţi spune despre ceilalţi competitori din jocul politic?
Liviu-Andrei SCURTU: Ca în orice luptă, şi în politică, nu ne putem desconsidera competitorii. Mulţi au abilitatea de a părea ceea ce nu sunt. Fiecare partid important îşi doreşte acum să-şi consolideze poziţiile. Fiecare se străduieşte să muşte „o fărâmă” dintr-o felie care nu îi aparţine şi nu se va da în lături în a obţine avantaje în detrimentul celuilalt. Prioritar este să câştigăm în lupta cu PSD şi, implicit, în cea cu reprezentanţii pe care îi susţine primarul „care este”.
Ce mesaj doriţi să transmiteţi electoratului?
Bogdan CAPOTA: Lupta în politică trebuie să se desfăşoare după anumite reguli. Pentru o democraţie sănătoasă, trebuie să învăţăm să convieţuim şi să permitem alternanţa la putere, să ne respectăm în primul rând electoratul şi să încercăm să câştigăm, prin proiecte viabile. Nu putem prelungi la nesfârşit această tranziţie. Este timpul să lăsăm locul altor partide care nu au avut şansa de a demonstra ceea ce pot şi putem face toate acestea doar prin respectarea regulilor jocului.

Pomeni electorale pentru Năstase şi Săftoiu

Colegiile din Prahova unde candidează reprezentanţii PSD şi PNL, Adrian Năstase, respectiv Adriana Săftoiu, au fost recompensate din bani publici tocmai acum, cu doar două zile înainte de startul oficial al campaniei electorale, de către majoritatea penelisto-pesedistă din Consiliul Judeţean Prahova!
Astfel, în data de 29 octombrie 2008, printr-o Hotărâre a Guvernului, au fost repartizate Con siliului Judeţean Prahova aproximativ 6 milioane de euro (18.600.000 de lei), reprezentând o sumă defalcată din taxa pe valoarea adăugată, pentru repararea drumurilor judeţene şi comunale. Relevant este faptul că, din cele 104 de localităţi existente în judeţul Prahova, numai 14 dintre acestea s-au bucurat de atenţia aleşilor Consiliului Judeţean. Coincidenţă sau nu, cele 14 localităţi fac parte din colegiile unde candidează reprezentanţii încrengăturii penelisto-pesediste, care are în mână frâiele judeţului.
Astfel, în colegiul lui Năstase, care cuprinde localităţile Balta Doamnei, Ciorani, Gherghiţa, Olari, Râfov, a fost alocată suma de 960.000 de lei. În colegiul unde candidează Adriana Săftoiu, localităţile Urlaţi, Albeşti Paleologu şi Berceni vor primi 1.440.000 de lei. Alături de cei doi, beneficiare ai acestor pomeni mai sunt şi colegiile unde candidează Graţiela Gavrilescu (PNL), localităţile Băicoi şi Cocorăştii Mislii primind 800.000 de lei; Ion Luchian (PNL) – Podenii Noi şi Surani, localităţi care primesc 380.000 de lei; Marian Săniuţă (PSD), Plopeniul urmând să beneficieze de 1.980.000 de lei.
Asta da pomană!

SONDAJ CURS: PNG-CD, în viitorul Parlament!

Potrivit unui sondaj CURS dat recent publicităţii, PNG-CD ar obţine 5,6% din voturile electoratului român. Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare, PDL ar fi votat de 32% dintre cetăţenii cu drept de vot, fiind urmat de alianţa PSD+PC, care ar obţine 31%. Pe poziţia a treia s-ar situa Partidul Naţional Liberal, cu 18% din intenţiile de vot ale celor care s-ar prezenta la urne, iar pe locul al patrulea, PNG-CD, cu 5,6%. Doar PRM şi UDMR ar mai depăşi pragul electoral, ambele fiind cotate la 5% din opţiunile de vot.
Sondajul CURS, reprezentantiv la nivel naţional, a fost realizat pe un eşantion de 1.103 de persoane, marja de eroare fiind de ±3%. Perioada de realizare a fost de 10-23 octombrie 2008.