Ipocrizia şi înfumurarea anumitor partide aşa-zis tradiţionale frizează absurdul. În faţa camerelor de televiziune, înfierează cu mânie proletară practicile oneroase ale formaţiunilor concurente, pe care le acuză de presiuni şi ademeniri exercitate asupra electoratului, iar, în realitate, nu ezită în a „stimula” financiar şi a „omeni” cetăţenii, fie şi ei şi membri ai altor partide, cu felurite „chilipiruri” cu caracter exclusiv electoral.
Este şi cazul Partidului Naţional Liberal, una dintre cele mai vocale grupări de pe scena politică în ceea ce priveşte practica pomenilor electorale. Astfel, miercuri, 1 octombrie 2008, la orele 19.00, unul dintre liderii „respectabili” ai PNL, Ludovic Orban, precum şi perdantul la funcţia de primar al Sectorului 5, doi dintre candidaţii liberali care au obţinut rezultate sub aşteptări la alegerile locale, au încercat ademenirea unor membri PNG-CD, printr-o metodă din ce în ce mai uzitată în spaţiul politic autohton.
O muzică aleasă furnizată de ansamblul artistic „Ciocârlia”, care funcţionează sub egida Ministerului de Interne şi a Reformei Administrative (condus de un liberal!), o masă copioasă, dar şi „impresionanta” sumă de 50 de lei au fost ingredientele principale care au stat la baza pomenii peneliste. Este interesant de precizat că banii promişi de către reprezentanţii PNL presupuneau semnarea unui tabel prin care „invitaţii” îşi retrăgeau calitatea de membru al Partidului Noua Generaţie – Creştin Democrat şi deveneau membri PNL!
Demersul liberalilor a fost din faşă sortit eşecului, drept pentru care cetăţenii care au participat la această festivitate au considerat de cuviinţă să se deplaseze spre sediul Filialei PNG-CD Sector 5 din strada Sebastian nr. 1-3, unde au descris în detaliu metodele deja răsuflate ale unui partid aflat (pentru ultima oară) la guvernare. Această insultă penelistă adresată cetăţenilor se datorează într-o măsură considerabilă scorului dezamăgitor, sub cel al PNG-CD, pe care PNL l-a obţinut la alegerile locale în sectorul 5 al Capitalei.
Ziare precum "Cotidianul" sau "Evenimentul zilei" au preluat comunicatul nostru de presa.
Este şi cazul Partidului Naţional Liberal, una dintre cele mai vocale grupări de pe scena politică în ceea ce priveşte practica pomenilor electorale. Astfel, miercuri, 1 octombrie 2008, la orele 19.00, unul dintre liderii „respectabili” ai PNL, Ludovic Orban, precum şi perdantul la funcţia de primar al Sectorului 5, doi dintre candidaţii liberali care au obţinut rezultate sub aşteptări la alegerile locale, au încercat ademenirea unor membri PNG-CD, printr-o metodă din ce în ce mai uzitată în spaţiul politic autohton.
O muzică aleasă furnizată de ansamblul artistic „Ciocârlia”, care funcţionează sub egida Ministerului de Interne şi a Reformei Administrative (condus de un liberal!), o masă copioasă, dar şi „impresionanta” sumă de 50 de lei au fost ingredientele principale care au stat la baza pomenii peneliste. Este interesant de precizat că banii promişi de către reprezentanţii PNL presupuneau semnarea unui tabel prin care „invitaţii” îşi retrăgeau calitatea de membru al Partidului Noua Generaţie – Creştin Democrat şi deveneau membri PNL!
Demersul liberalilor a fost din faşă sortit eşecului, drept pentru care cetăţenii care au participat la această festivitate au considerat de cuviinţă să se deplaseze spre sediul Filialei PNG-CD Sector 5 din strada Sebastian nr. 1-3, unde au descris în detaliu metodele deja răsuflate ale unui partid aflat (pentru ultima oară) la guvernare. Această insultă penelistă adresată cetăţenilor se datorează într-o măsură considerabilă scorului dezamăgitor, sub cel al PNG-CD, pe care PNL l-a obţinut la alegerile locale în sectorul 5 al Capitalei.
Ziare precum "Cotidianul" sau "Evenimentul zilei" au preluat comunicatul nostru de presa.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu