
Nu ştie să croşeteze, nici să facă sarmale, nu dă cu mopul şi nu are nici părul blond (sic!). Cătălin Zmărăndescu, pentru că despre el este vorba, se aruncă în luptă şi va candida la Camera Deputaţilor din partea PNG-CD. Sportivul este garda de corp a lui George Becali, dar şi patronul unei firme de pază.
Bucureştenii din Colegiul 25 al Capitalei, sectorul 6, vor avea de luat o decizie foarte grea la alegerile din 30 noiembrie. Este adevărat că secretarul executiv al PD-L are un oarecare avans în ceea ce priveşte campania, dar Cătălin Zmărăndescu este optimist.
Este importantă experienţa în politică? Spuneai că nu te prea pricepi, eşti foarte sincer...
Este, fără îndoială, importantă experienţa, însă nici Oana Zăvoranu, Nicolae Furdui Iancu sau Florin Călinescu nu sunt oameni politici. Mai sunt si alţii… Există un început în toate.
Ai spus că ai parcurs doctrina partidului, de aprofundat n-ai avut când. Ai făcut, însă, progrese?
Partidul Noua Generaţie - Creştin Democrat îşi bazează doctrina pe morala creştină, pe educaţia în spiritul lui Hristos şi pe iubirea aproapelui. Cred sincer că proiectul politic al PNG-CD este credibil şi poate fi realizat.
În politică totul depinde de putere. Cum se împacă lupta între interese, grupări etc. şi credinţă?
Într-adevăr, în politică, totul depinde de putere, este o realitate. Eu cred însă că putem să le satisfacem oamenilor nevoile şi să ne conformăm datoriilor noastre dacă ştim să păstrăm limitele. Nu există soluţii universale, putem să şi eşuăm… este adevărat. Dar fără putere nu putem să realizăm nici dreptatea, nici libertatea. Constrângerea are rolul ei şi nu este împotriva principiilor creştine.
Faptul că ai fost sportiv crezi că te va ajuta în proiectele tale de viitor?
Mulţi oameni iubesc sportul în ţara asta. Din acest punct de vedere, sigur, sunt lucruri pe care le cunosc mai bine decât alţii. Dar mai este un aspect. Viaţa de sportiv înseamnă disciplină, efort, un anume stil de viaţă. Mulţi fac tot felul de campanii în sprijinul unei vieţi cât mai echilibrate. Şi e bine că se întâmplă aşa! Ar fi un lucru cu adevărat bun dacă le-ar aplica şi în viaţa personală. D acă extrapolăm la politică...
Puterea corupe...
Nu aş vrea să arunc eu primul cu piatra. O să spun doar că un cuţit în mâna unui chirurg poate face minuni, iar în mâna unui criminal poate ucide. Depinde cine îl foloseşte. Aşa este şi în politică.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu