Despre mine

Data şi locul naşterii: • 25.06.1958 comuna Zagna, judeţul Brăila Date personale: • Căsătorit, 3 copii, naţionalitate română, ortodox; Activitate politică: • Preşedinte al Partidului Noua Generaţie – Creştin Democrat din data de 10.01.2004; • Candidat la alegerile din 2004 pentru Preşedinţia României. Activitate profesională: • Preşedinte al Consiliului de Administraţie al F.C. Steaua S.A. Bucureşti; • Acţionar majoritar la F.C. Steaua S.A. Bucureşti; • Acţionar majoritar la S.C. Avicola S.A. Iaşi; • Acţionar majoritar la Uzina Mecanică Drăgăşani; Activitate socială: • Membru fondator al Fundaţiei "Pentru Dumneavoastră Doamnă"; • Preşedinte consiliu director al Fundaţiei "Pentru Dumneavoastră Doamnă"; • Membru fondator al Fundaţiei Creştine "G. Becali"; • Membru fondator al Fundaţiei "G. Becali".

luni, 3 noiembrie 2008

Consilierii locali de la 5 atacă parlamentarele!

Intrăm în linie dreaptă pentru alegerile parlamentare din 30 noiembrie 2008. Consilierii locali ai PNG-CD în sectorul 5, Liviu-Andrei SCURTU (52 de ani, căsătorit, 1 copil, cadru didactic universitar, consilier în Consiliul Local al sectorului 5, candidat în colegiul 22 pentru Camera Deputaţilor), Bogdan CAPOTA (26 de ani, căsătorit, director de vânzări, consilier în Consiliul Local al sectorului 5, candidat în colegiul 23 pentru Camera Deputaţilor) şi Anca FLORICA (49 de ani, căsătorită, 2 copii, economistă, consilier în Consiliul Local al sectorului 5, candidată în colegiul 10 pentru Senat), se pregătesc pentru competiţia finală.
Pentru că socoteala de acasă nu se potriveşte întotdeauna cu socoteala din „primărie”, experienţa acestor oameni de bună-credinţă poate fi valorificată în aşa fel încât efortul lor să conteze. Să fie un vehicul care să conducă partidul cât mai aproape de obiectivele pe care şi le-a asumat. Ei ştiu că nu este o luptă uşoară; de aceea, se susţin reciproc în această campanie. Numai împreună şi cu ajutorul lui Dumnezeu – acesta este mesajul în care cred. Unii ar putea considera că PNG-CD Îl invocă prea des pe Dumnezeu şi, atunci, care ar mai fi rolul nostru?
Dar, pentru că politica înseamnă în primul rând soluţii concrete la chestiuni concrete, despre problemele din administraţia locală, dar şi despre campania care va începe la 1 noiembrie, cel mai bine ar putea să vorbească cei ale căror meserii sunt tocmai necazurile oamenilor.

Care sunt aceste probleme?
Anca VIORICA: Problemele sunt multe. E greu de stabilit dacă una este mai importantă decât alta, apoi să găseşti mijloacele. În mod cert veţi spune că aceasta este treaba noastră, ca politicieni, să găsim soluţii. Nu vreau să pară că mă vait, dar lucrurile stau în felul următor. Când, la primărie, suntem noi patru şi ei restul, adică o minoritate, lucrurile se complică, te simţi precum un peşte într-un ocean. Mai sunt „naivi” care cred încă în politicienii că unica lor preocupare şi singura lor grijă o reprezintă păsurile oamenilor. În realitate, lucrurile nu stau chiar aşa, din păcate. În culisele puterii, aceşti binefăcători sunt de cele mai multe ori, cu riscul să par exagerată, „odioşi”. Oameni pentru care am avut soluţii şi puteau fi ajutaţi au fost ignoraţi cu desăvârşire. Nesimţirea şi grosolănia unora sunt crase. Nu au conştiinţă şi nici morală. Politică este, în fond, imorală, dar o minimă decenţă ar trebui să îi/ne oblige.
Deci, care sunt soluţiile?
Anca VIORICA: Faptul că noi continuăm această luptă în pofida unor evidenţe descurajante ar trebui să vă spună multe! Soluţia ar fi să câştigăm aceste alegeri, să fim reprezentaţi în Parlament şi să îi putem ajuta pe oameni din această postură.
Ce ne puteţi spune despre ceilalţi competitori din jocul politic?
Liviu-Andrei SCURTU: Ca în orice luptă, şi în politică, nu ne putem desconsidera competitorii. Mulţi au abilitatea de a părea ceea ce nu sunt. Fiecare partid important îşi doreşte acum să-şi consolideze poziţiile. Fiecare se străduieşte să muşte „o fărâmă” dintr-o felie care nu îi aparţine şi nu se va da în lături în a obţine avantaje în detrimentul celuilalt. Prioritar este să câştigăm în lupta cu PSD şi, implicit, în cea cu reprezentanţii pe care îi susţine primarul „care este”.
Ce mesaj doriţi să transmiteţi electoratului?
Bogdan CAPOTA: Lupta în politică trebuie să se desfăşoare după anumite reguli. Pentru o democraţie sănătoasă, trebuie să învăţăm să convieţuim şi să permitem alternanţa la putere, să ne respectăm în primul rând electoratul şi să încercăm să câştigăm, prin proiecte viabile. Nu putem prelungi la nesfârşit această tranziţie. Este timpul să lăsăm locul altor partide care nu au avut şansa de a demonstra ceea ce pot şi putem face toate acestea doar prin respectarea regulilor jocului.

Niciun comentariu: