Aud ca sunt multi copii care isi aleg idolii de la televizor. Ba, mai mult, ca eu ma numar printre ei. Au intre 10 si 14 ani, petrec mult timp in fata calculatorului sau televizorului, nu mai sunt interesati de meserii obisnuite si vor sa fie “bogati si cu tupeu”, ca Becali.
Ca profesorii sau parintii nu mai reprezinta pentru multi dintre ei un model, este discutabil. Putem sa ne intrebam de ce se intampla asta.
Daca ma numar printre idoli, nu pot sa spun eu daca e bine sau rau, e alegerea lor. Dar trebuie sa stie acesti copii ca eu nu sunt numai un om “bogat si cu tupeu”. Uite, am mai spus-o, de altfel, mama m-a rugat sa nu ma mai cert cu nimeni, o ascult si incerc sa tin cont de sfaturile ei, si nu mai am de mult varsta adolescentei. Poate ca nu intotdeauna reusesc… Sunt un om iute, ma enervez usor, dar imi trece la fel de repede. N-am suflet rau.
Pentru tineri internetul e un lucru bun, le deschide orizontul, au nevoie sa fie informati, traim alte vremuri, dar vreau sa le spun ca nu trebuie sa uite nici de nevoile altora, trebuie sa fie milosi si cu frica de Dumnezeu. Sunt multe tentatii carora trebuie sa le faca fata – drogurile, pornografia.
Sa nu uite, insa, ca pentru mine familia este sfanta. Poate ca am tupeu, asa apar in presa, dar sunt si un om sensibil, cand ascult o melodie frumoasa plang si nu pot sa raman indiferent la necazurile altora. Ii ajut. Nu pot sa-i ajut pe toti, este adevarat, si nici nu vreau sa vorbesc despre asta. Ii las pe altii sa ma judece. “Nu judeca ca sa nu fii judecat”. Pe-asta tot mama mi-a spus-o. Si are dreptate.
Este bine sa faci din suflet ceea ce faci, conteaza. In Scriptura scrie ca tot ceea ce faci bine, pentru Hristos o faci si ca nimic nu ramane fara rasplata, nici binele, nici raul.
Ca profesorii sau parintii nu mai reprezinta pentru multi dintre ei un model, este discutabil. Putem sa ne intrebam de ce se intampla asta.
Daca ma numar printre idoli, nu pot sa spun eu daca e bine sau rau, e alegerea lor. Dar trebuie sa stie acesti copii ca eu nu sunt numai un om “bogat si cu tupeu”. Uite, am mai spus-o, de altfel, mama m-a rugat sa nu ma mai cert cu nimeni, o ascult si incerc sa tin cont de sfaturile ei, si nu mai am de mult varsta adolescentei. Poate ca nu intotdeauna reusesc… Sunt un om iute, ma enervez usor, dar imi trece la fel de repede. N-am suflet rau.
Pentru tineri internetul e un lucru bun, le deschide orizontul, au nevoie sa fie informati, traim alte vremuri, dar vreau sa le spun ca nu trebuie sa uite nici de nevoile altora, trebuie sa fie milosi si cu frica de Dumnezeu. Sunt multe tentatii carora trebuie sa le faca fata – drogurile, pornografia.
Sa nu uite, insa, ca pentru mine familia este sfanta. Poate ca am tupeu, asa apar in presa, dar sunt si un om sensibil, cand ascult o melodie frumoasa plang si nu pot sa raman indiferent la necazurile altora. Ii ajut. Nu pot sa-i ajut pe toti, este adevarat, si nici nu vreau sa vorbesc despre asta. Ii las pe altii sa ma judece. “Nu judeca ca sa nu fii judecat”. Pe-asta tot mama mi-a spus-o. Si are dreptate.
Este bine sa faci din suflet ceea ce faci, conteaza. In Scriptura scrie ca tot ceea ce faci bine, pentru Hristos o faci si ca nimic nu ramane fara rasplata, nici binele, nici raul.
5 comentarii:
Oricîtă aversiune ar putea avea cineva faţă de domnul Becali din varii motive, nu poate să conteste că aceste idei - continuăm să presupunem că vin de la el - sunt frumoase: importanţa familiei, bunul simţ etc.
Din păcate, devine „trendy” în ţara asta să „ai bani, valoare şi tupeu, frate!” E mare păcat nu că astfel de „role-models” există, ci că avem mult prea mulţi co-naţionali care doar aşa ceva caută. (Ca exemplificare, niciodată nu ar trebui înjurat Hitler, ci milioanele de dobitoci care l-au susţinut şi urmat.)
Dacă un asfel de „role-model” (cu ghilimele sau fără) arată sau vrea să arate că în spatele aparenţelor mai există loc şi de un pic de umanitate, e foarte bine.
[[ Şi totuşi, domnilor, aham, scribi, ce se întîmplă? A înghiţit pisica diacriticele? ]]
Domnule Becali pentru mine reprezentati un model de urmat si cred ca orice tanar de buna credinta are ce invata de la dumneavoastra mai ales pentru ca ati demonstrat ca banii nu reprezinta totul in viata dvs .Va doresc sa o tineti tot asa!
Daca articolul “Nu-s doar “bogat si cu tupeu”" este dictat cuvint cu cuvint de Becali atunci fie si-a terminat studiile universitare (putin probabil) fie s-au produs ceva fenomene paranormale care l-au transformat radical.
Nea Gigi Becali, nu mai ai nici un farmec, nu asta este limbajul dumitale. Vrem sa te citim si sa savuram textele DVS. tot asa cum ne distram in fata televizorului cind ne tii lectii de le jilt.
Băi Gigi şi în afară de bogăţie ce mai ai? O fi ceva, un surplus de neuroni? :))
Domnule Becali va felicit pentru modul cum administrati clubul Steaua. Este incredibil cum a reusit o persoana ca dumneavoastra sa faca din cel mai emblematic club al Romaniei, cel mai controversat club.
Oamenii de obicei mai si investesc bani la cluburi mai aduc jucatori de prima mana, etc; in schimb "dumneavoastra" sunteti unul din patronii care a reusit sa scoata foarte multi bani din fotbal.
Domnule Becali cred ca ar fi bine sa trageti o linie si sa plecati de la Steaua.
Lasati Steaua sa fie condusa de oameni care iubesc culorile acestei echipe.
Va rog cu respect daca este posibil sa comunicati suporterilor STEAUA cam cat credeti ca valoreaza clubul STEAUA si cam care este suma care v-ar multumi plecarea din GHENCEA.
Asteptam raspunsul dumneavoastra pe www.fcsteaua.ro
Trimiteți un comentariu